Emlak Vergisi Ödeyemeyenlere Kötü Haber! Vergi Borcundan Dolayı Araca Haciz İşlemleri Başladı

Vergi borçlarına yapılandırma imkanı ile beraber emlak vergisi borcu olanlara af gibi yapılandırma müjdesi gelmişti. Yapılandrımadan yararlanmayan emlak vergisi borcu olanlara kötü haber geldi!

Emlak Haberleri 17.10.2021 - 16:55 17.10.2021 - 16:55 Gülcan Özer

Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmamasına rağmen vergi borcunu ödemeyen kişilere kötü haber geldi! Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz sahibi olan kişiler bu taşınmazlar için servet vergisi kapsamında emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. 

Tek ev olması şartı ile emeklilere, ev hanımlarına, engellilere ve şehidin dul eşi ile yetimlerine emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınırken bu istisna haricinde geriye kalan tüm taşınmaz sahiplerinin her sene düzenli olarak ilan edilen tutarlardaki emlak vergisini belediyelere ödemeleri gerekiyor. Ancak pek çok kişi belediyelerin genelde yasal işlem yapmaması nedeni ile bu verginin ödemesini geciktiriyor ya da hiç yapmıyor. 

EMLAK VERGİSİ BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR, HACİZ GELİR Mİ, ZAMANIŞIMI UYGULANIR MI?

Emlak vergisinde genelde belediyeler tarafından yasal hak olmasına rağmen ödenmeyen borçlar için işlem yapılmaması nedeni ile pek çok kişi vergi borcunu ödememektedir. Ödenmeyen emlak vergisine belediye tarafından düzenli olarak gecikme zammı uygulanırken borcu olan taşınmazın satışına izin verilmemektedir. Yani sahip olduğunuz konutu satmak isterseniz bu takdirde gecikme zammı da ilave edilecek o tarihe kadar olan tüm borçlarını ödemeniz istenir. 

Belediyeden borcu yoktur yazısı alınmadan tapuda taşınmaz satışı yasaktır. Belediyeler tapu işlemleri esnasında bu parayı tahsil ettikleri için genelde işlem yapmamayı tercih etmektedir ancak vergi borcundan dolayı haciz hakkı bulunmaktadır. 

emlak vergisi haciz

EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE ARACA HACİZ GELİR Mİ, ARABAYA HACİZ UYGULANIR MI?

Belediyenin emlak vergisi tahsilatı için haciz hakkı bulunmakta olup Antalya'nın Gazipaşa Belediyesi konu hakkında emsal bir karar imza attı. Belediye emlak vergisi borcu olan 5 bin kişi hakkında araca haciz kararı çıkardı. Yaklaşık 300 lira gibi emlak vergisi borcu olan kişiler için dahi haciz işlemi uygulandığı iddia edilirken vatandaşlar araçlarına el konulacağı korkusu ile trafiğe çıkamadıklarını dile getirdi. 

Aracı ile Antalya'ya gitmek için Gazipaşa'dan yola çıkan vatandaş "Alanya'da bir anda polisler önümü kesti, aracımda haciz olduğunu ve yakalama kararı bulunduğunu söylediler, böyle bir şeyin olamayacağını belirttim. Yakalama kararının Gazipaşa Belediyesi'ne olan 450 liralık emlak vergisi borcum yüzünden çıkarıldığını öğrenince adeta şok oldum. Bunun bir belediye tarafından yapılmış olması ise çok üzücü" diyerek aracının elinden alındığını söyledi. Pek çok kişi benzer şekilde trafikte yaya kalırken sosyal medyada söz konusu uygulamaya tepki yağdı. Yakalama kararı çıkarılan araç sahipleri haciz yerine yakalama kararı çıkarılmasını eleştirirken yoğun tepki gösterildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@