Emlak Vergisi Ödeyenlere Müjde! Tek Evi Olanlara Para İadesi İçin Emsal Karar Açıklandı

Tek evi olanlar dikkat! Emlak vergisi para iadesi ile emeklilere, ev hanımlarına, işsizlere ve engellilere emlak vergisi para iadesi detayı haberimizde...

Emlak Haberleri 25.09.2021 - 09:25 25.09.2021 - 09:25 Gülcan Özer

Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmazlar için her sene düzenli olarak emlak vergisi ödemesi yapılmaktadır. Arsa, yazlık, daire, müstakil ev, dükkan, bağ, bahçe gibi taşınmazların sahibi olan herkes aynı zamanda emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir. 

Tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi ödemeleri için de Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından muafiyet hakkı tanınmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti hakkı da tanınmaktadır. Taşınmaz sahibi olan pek çok kişi bu vergi muafiyeti hakkından haberdar olmadığı için ödeme yapmaktadır. İşte bu kişilere devlet ödedikleri vergiyi geri ödeme kararı aldı. 

TEK EVİ OLAN EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Emlak vergisi muafiyeti hakkında bazı kriterler uygulanmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz sahibi olan kişiler arasından sahip olduğu ev tek evi olan ve  evin büyüklüğü 200 metrekareyi aşmamak üzere; 

Emekli maaşından başka hiçbir geliri olmayan emekliler, 

Başka hiçbir geliri olmamak üzere ev hanımları, işi olmayan kişiler, şehidin dul eşi ve yetimleri ile engelli vatandaşlar hakkında emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınmaktadır. 

emlak-vergisi-muafiyet-şartları

Bu kişiler emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmakta olup yukarıda yer alan şartları taşımaları durumunda sıfır oranlı emlak vergisi hesaplaması yapılmaktadır. Yani emlak vergisi ödemesi yapılmamaktadır. 

KDK EMSAL KARAR AÇIKLADI! GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ ALABİLİRSİNİZ

Yukarıda yer alan listede yer alan kişiler Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından açıklanan emsal karar ile bu muafiyet hakkından haberdar olmadıkları için ödemiş oldukları emlak vergisi parasını geriye dönük 5 senelik olarak tahsil edilmektedir. 

Emlak vergisi zaman aşımı sınırı olduğu için en fazla geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılmakta olup kişiler emlak vergisi para iadesi dilekçesi ile ödeme yapmış oldukları belediyeye şahsen başvuru yaparak ödeme yapmış oldukları tutarı geri iade alabilmekedir. 

emlak-vergisi-tebliği

GERİYE DÖNÜK EMLAK VERGİSİ PARA İADESİ NASIL ALINIR?

Belediyeler bu konuda ödeme yapan kişilere zorluk çıkararak para iadesi yapılmadığını savunsalar da yukarıda yer alan emsal kararda bulunan ifadeden de anlaşılacağı üzere bu kriterlere sahip olan kişilerin para iadesi hakkı bulunmaktadır. 

emlak-vergisi-kdk-kararı

Konyaaltı Belediyesi tarafından alınan tek evi olan emekliden alınan emlak vergisi tutarının iptali hakkında verilen karar emsal olarak kabul edilirken bu kararı göstererek ödeme yapmış olduğunuz belediyeninin emlak vergisi servisine başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@