Emlak Vergisi Tutarlarına Zam, İkinci Evini Alana Ek Vergi Yolda!

Meclise sunulan ikinci kalkınma planı taşınmaz sahiplerini yakından ilgilendiren önemli değişikliklere ev sahipliği yaptı. Emlak vergisi yükselecek mi, yeni zamlar var mı?

EMLAK HABERLERİ 11.07.2019 - 10:20 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Meclise sunulan ikinci kalkınma planı taşınmaz sahiplerini yakından ilgilendiren önemli değişikliklere ev sahipliği yaptı. Emlak vergisi yükselecek mi, yeni zamlar var mı?

Bilindiği üzere Türkiye sınırları içerisinde konut, arsa ve işyeri gibi taşınmazı bulunan kişiler yılda iki kere olmak üzere emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyorlar. Yine taşınmaz alan kişiler de taşınmaz alırken belirlenen oranlarda vergi ödüyorlar. Meclise sunulan yeni kalkınma planı alınan bu vergi rakamlarının arttırılması gündeme geldi. Ev Alanların Vergi Yükü Katlanacak! Sözcü Gazetesi yazarlarından Erdoğan Süzer tarafından yapılan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanmasının ardından meclise sunulan 11. Kalkınma Planı ile taşınmaz sahipleri ile  ev, arsa ve işyeri gibi taşınmaz alacak olan kişilerin vergi yükleri büyük oranda artacak. Kalkınma planında yer alan düzenlemelerin sunulduğu şekilde meclisten geçmesi durumunda hem vergi yükü artacak hem de ikinci evini alan kişilere yeni vergi ve kredi uygulamaları getirilecek. Sunulan planda “Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir” ifadesi alım satım bedellerinin yükseltileceği şeklinde yorumlandı. Uzun süredir gündemde olan emlak vergisinde gerçek beyan sistemi ile zaten bu değişiklik konuşuluyordu. Yapılacak olan yeni değişiklikle beraber konut, işyeri ve arsa gibi gayrimenkullerin alış - satış işlemlerinde ödenecek olan vergi hesaplanırken eskiden olduğu gibi rayiç bedel yerine gerçek satış bedeli temel alınacak. Bu nedenle ödenen tapu harcı tutarı büyük oranda artacak. Düşük tapu harcı ödemesi artık sona erdirilecek. Alım satım bedellerinin arttırılması ile beraber vatandaşın cebinden ev alıp satarken çıkacak olan vergi parası da yükselecek. Emlak vergisi ödemeleri artarken aynı zamanda ev sahibi olan kişilerden alınacak olan vergilerde yükseltilecek. Konut Sahipliği Avantaj Kabul Edilecek, Vergi Yükü ArttırılacakYeni kalkınma planı ile konut sahipliği tıpkı bankalardan elde edilen faiz ya da borsa geliri gibi kabul edilecek ve bu mantıkla vergilendirilmeye başlanacağı için ev sahiplerinin ödeyeceği vergi yükü katlanarak artacak. “Gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınmak suretiyle yeniden değerlendirilecektir” ifadesiyle yapılacak olan değişiklik gündeme getirilmiş oldu. İkinci Evini Alanlar Hem Yüksek Faizle Konut Kredisi Çekecek Hem De Daha Yüksek Vergi Ödeyecek! Buna ek olarak ikinci evini alan kişilere de yeni vergi uygulamasına geçilecek. Yeni kalkınma planı içerisinde yer alan “İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamalar gözden geçirilecektir" ifadesi ile ek vergi sinyali verilmiş olu. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZFacebook kapalı konut kredisi haberleri grubumuz için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZ Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@