Emlak Vergisi Yapılandırma 2019 Son Ödeme Tarihi Doluyor!

Emlak vergisi yapılandırması son gün yarın doluyor. 28 Şubat 2019 mesai bitimi ile emlak vergisi yapılandırması için ödeme tarihi de dolmuş olacak!

Emlak Haberleri 27.02.2019 - 22:41 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Emlak vergisi yapılandırması son gün yarın doluyor. 28 Şubat 2019 mesai bitimi ile emlak vergisi yapılandırması için ödeme tarihi de dolmuş olacak!

Emlak vergisi yapılandırması için son ödeme tarihi yarın itibari ile dolacak. 28 Şubat Perşembe günü mesai bitimi ile dolacak olan emlak vergisi yapılandırması son gün tarihi dolmuş olacak. Yani ödemelerini yapmayan kişilerin emlak vergisi yapılandırması bozulacak. Taşınmazı Olan Kişilerin Borçları Yapılandırılıyor Uygulamaya alınan Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun kapsamında emlak vergisi borcu, çevre ve temizlik vergisi borcu, su borcu, işgaliye borcu, ilan ve reklam borcu gibi vergi borcu olan kişilerin bu borçlarını yapılandırmasına izin veriliyor. Emlak Vergisi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?Türkiye'de taşınmazı olan herkesin emlak vergisi ödeme sorumluluğu bulunmakta olup bu kanuni bir yükümlülüktür. Bu nedenle emlak vergisi ödemesi zorunludur. Emlak vergisi borcunu zamanında ödemeyen yani son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu yatırmayan kişiler için gecikmenin devam ettiği her ay için yüzde 2 oranında emlak vergisi gecikme cezası tahsil edilmektedir. Örneğin 2 bin lira emlak vergisi borcu olan bir kişi bunun ikinci taksit ödemesini yapmadıysa;Emlak vergisi birinci taksit tutarı 1.000 TL Emlak vergisi ikinci taksit tutarı 1.000 TL Gecikmeye düşen emlak vergisi borcu 1.000 TL Aylık Gecikme Faizi: 1.000TL / % 2 = 20 TL Bu kişinin bir sonraki Emlak Vergisi 1. Taksit Dönemi Olan Mart Ayına Kadar Beklemesi Durumunda Ödeyeceği Ceza: 5 Ay X 20 TL = 100 TL Emlak Vergisi Borcu Hiç Ödenmezse Ne Olur?Emlak vergisi borcu ödemesini yapmayan kişiler kesinlikle konutlarını satmalarına izin verilmiyor. Tapuda satış yaparken mutlaka emlak vergisi borcu dökümü isteniyor ve emlak vergisi borcu olanların tapu satışı yapmalarına izin verilmediği için toplu para ödenmesi gerekiyor. Yani emlak vergisi ödenmeden tapu devri yapılamıyor. Haber Kaynağı: emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@