Emlak Vergisinden Muaf Olabilir ve Ödediğiniz Vergi Tutarlarını Geri Alabilirsiniz

Emlak vergilerinin ikinci taksidini ödemek için süre oldukça kısaldı. Ancak bu konuda vatandaşların bilmediği bazı hususlar bulunuyor. Bazı vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutuluyorlar hatta ödemiş oldukları vergi tutarlarını da geri alabilirler. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

EMLAK HABERLERİ 24.11.2018 - 11:24 15.07.2021 - 00:18 SERHATMEDYA

Emlak vergilerinin ikinci taksidini ödemek için süre oldukça kısaldı. Ancak bu konuda vatandaşların bilmediği bazı hususlar bulunuyor. Bazı vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutuluyorlar hatta ödemiş oldukları vergi tutarlarını da geri alabilirler. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Türkiye genelinde 25 milyon ev sahibi bulunuyor. Emlak vergisi ödeyen bu vatandaşların emlak vergilerinin ikinci taksitlerini ödemek için ise süreçleri sona eriyor. 1 Kasım tarihi itibariyle başlayan emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım tarihinde sona erecek. Ancak 25 milyon ev sahibin tamamı bu emlak vergisini ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Halen yürürlükte olan mevzuata göre, işsizler, emekli maaşıyla geçinenler (dul ve yetimleri dahil), ev hanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemiyor. Hatta bilmeden bu vergiyi ödeyenler ise son beş yıllık vergiyi geri alabilirler. ÖDEDİĞİNİZ EMLAK VERGİLERİNİ GERİ ALABİLİRSİNİZEmlak vergisi ile ilgili düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin bazı şartları sağlamaları gerekiyor. Bunun için ilk koşul evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutun olması şart. Ancak bu durum belediyeler tarafından bakılmıyor. Yani vergi borcu çıkarılıyor. Vergi borcu çıkarıldığı için ise milyonlarca kişi bu parayı ödüyorlar. Vergi muafiyetinden yararlanmak için mutlaka belediyeye başvurup vergi muafiyeti formu doldurup bizzat başvuru yapmak gerekiyor.Ayrıca bu vergi muafiyetinden yararlanmak için evde oturma şartı da bulunmuyor. Emekli maaşı dışında geliri olmayan bir vatandaş, sahip olduğu meskeni kiraya verip, başka yerde kirada otursa dahi hiç vergi ödemiyor. Ama emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa vergi muafiyetinden faydalanamıyor.Bu şartların dışında birikimi ya da ikramiyesi sebebiyle faiz geliri olanlarda vergi muafiyetinden yararlanamıyorlar. Emekliler ve ev hanımlarının 2017 tarihinde 30 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi gelirlere sahiplerse yine bu düzenlemeden faydalanamıyorlar. Evi dışında gayrimenkulü, örneğin arsası olan da emlak vergisi ödemek zorunda. NASIL BAŞVURU YAPILIR?Haberimizin içinde belirttiğimiz gibi emlak vergisi muafiyeti bilinmediğinden çok sayıda vatandaş bu konuda vergi ödemesi yapıyor. Bilmeden Emlak Vergisi ödeyen emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri; yersiz ödemenin iadesi için belediyelere itiraz ederek, geriye dönük 5 senelik Emlak Vergisi’ni isteyebilir. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi usul kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ‘düzeltme dilekçesi’ vermek gerekiyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@