Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Emlakçı komisyonu ile alakalı olarak vatandaşlar detayları merak ediyorlar. Emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır. Emlakçı komisyonunu alıcı mı yoksa satıcı mı öder?

Emlak Haberleri 21.12.2021 - 02:45 21.12.2021 - 02:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemlerinde vatandaşların en büyük yardımcıları emlakçılar oluyor. Emlakçılar gayrimenkul sektöründe vatandaşlara hizmet vererek belirli oranlarda komisyon alıyorlar. En çok merak edilen konulardan birisi de emlakçıların komisyonları ile alakalı oluyor. Bir ev satılırken aracılığı emlakçı yEmlakçı komisyonu ile alakalı olarak vatandaşlar detayları merak ediyorlar. Emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır. Emlakçı komisyonunu alıcı mı yoksa satıcı mı öder?parsa ne kadar komisyon ödenir? Ev satış işlemlerinde emlakçı komisyonunu alıcı mı yoksa satıcı mı öder? Emlakçıdan ev kiralanırsa komisyon ödemesi ev sahibine mi yoksa kiracıya mı aittir?

EMLAKÇILAR NEDEN KOMİSYON ALIR?

Emlakçılar gayrimenkul sektöründe çok önemli bir vazife görmektedirler. gayrimenkul sahipleri ile gayrimenkul satın alma veya kiralama yapmak isteyenler arasındaki bağlantıyı emlakçılar sağlamaktadırlar. Emlakçının arada olması tarafların güvenli bir şekilde gayrimenkul ticareti yapmalarına da olanak sağlamaktadır. Genellikle emlakçı aracılığı ile yapılan gayrimenkul satışlarında dolandırıcılık olayları çok daha düşüktür. Tüm bu hizmetlerden dolayı emlakçılar alıcı ve satıcıdan komisyon talep etmektedirler. Bu komisyon karşılığında profestonel emlak danışmanlığı hizmeti alınmaktadır.

EV SATIŞLARINDA EMLAKÇI KOMİSYONU NE KADAR?

Ev satış işlemlerinde emlakçı komisyonunun ne kadar olduğu merak ediliyor. Bir evin satılma işleminde emlakçı komisyonu satış bedelinin yüzde 2'si ve KDV'dir. Bu komisyon emlakçılar tarafından hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir. Ancak alıcı ve satıcı arasında anlaşırlarda yüzde 4 olan emlakçı komisyonunu yalnızca bir taraf ödeyebilir. Kanunda buna da izin verilmektedir. 

EV KİRALARKEN NE KADAR EMLAKÇI KOMİSYONU ÖDENİR?

Bir ev kiralarken vatandaşlar ne kadar emlakçı komisyonu ödemeleri gerektiğini merak ediyorlar. Kiralama işlemlerinde emlakçı komisyonu en fazla bir aylık kira ve KDV tutarında olabilmektedir. Bu tutar üzerinde emlakçı komisyonu talep edilmesi yasal değildir. Uygulamada genel olarak emlakçı komisyonu kiracılar tarafından ödenmektedir. Ancak yapılan sözleşmede emlakçı komisyonunun kiracı tarafından ödeneceği yazılı değilse bu komisyon ödemesini ev sahipleri ve kiracılar eşit oranlarda yaparlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@