Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri de emlakçıdan ev satın alma yöntemidir. Emlakçıların ellerinde bulunan portföy sayesinde aranılan evin daha kolay ve kısa sürede bulunulması sağlanırken yine işlemlerin daha hızlı tamamlanması da tercih sebebi oluşturmaktadır. Peki, emlakçıdan ev alırken nelere dikkat edilmeli, yetki belgesi olmayan emlakçıdan ev alınır mı?

Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenleme ile emlakçılara yetki belgesi zorunluluğu getirilirken atılan bu adım ile emlakçılara olan güvende arttırılmış oldu.

Özellikle de yetki belgesi denetiminin bakanlık tarafından yapılması duyulan güveni arttırırken emlakçıdan ev almak isteyen kişilerin sayısında da güvende yaşanan artış nedeni ile yükseliş yaşandı.

EMLAKÇIDAN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Öncelikle ilk sormanız gereken artık kesinlikle emlakçının yetki belgesi numarasıdır. Bu belge emlakçının yasal olarak hizmet sunduğu anlamına gelir ki bu da sizin yasal olarak güvence altında olduğunuz anlamına gelir. Emlakçı yetki belgesi numarası vatandaşlar tarafından Ticaret Bakanlığı internet sitesi üzerinden de sorgulanmaktadır.

Yetki belgesi olan emlakçılar bu işi yasal olarak yapan ve bakanlığın denetimine tabi olan resmi işletmelerdir. Yetki belgesi olan emlakçılara güvenerek işlem yapmanız mümkündür. Emlakçının yetki belgesi sonrasında ev alırken dikkat etmeniz gereken şunlardır:

  • İnternet üzerinden ön fiyat araştırması yapın. Ev almak istediğiniz bölgede konut fiyatları hakkında bilgi sahibi olun,
  • Emlakçıya kapora ödemesi yaparken mutlaka belge düzenlenmesini talep edin ve belgeye kapora tutarını yazın,
  • Emlakçı tarafından size bu aşamada imzalatılan sözleşmeyi mutlaka iyi bir şekilde ödeyin, kapora iadesi için mutlaka sorun oluştuğunda iade alınır ibaresini eklemesini isteyin,
  • Emlakçı komisyonu ve konut fiyatı için sıkı pazarlık yapın. Özellikle de yüksek fiyatlı evlerde bazen emlakçılar konut satışını kaçırmamak adına komisyondan da indirim yapabilmektedir,
  • Evin brüt ve net metrekare ölçülerini tapudan kontrol edin,
  • Evin iskanı olup olmadığını sorun ve tapusunu mutlaka sorgulayın.