Emlakçılar 2022 Beklentilerini Açıkladı: Konut Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Konut satış rakamları Kasım ayında 2021 yılının rekorunu kırarken gözler bir kere daha konut fiyatlarına çevrilmişti. Ev fiyatları ne olur, düşer mi, ne zaman düşer, 2022'de ne olur?K

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 08:48 15.12.2021 - 08:49 Gülcan Özer

TÜİK tarafından dün açıklanan Kasım Ayı Konut Satış İstatistikleri Raporu ile konut sektöründe son durum gözler önüne serildi. Dövizini ve altınını bozduran vatandaşın konut alımına yöneldiğini ortaya koyan verilerin yer aldığı rapor ile 2021 senesinin en yüksek aylık satış rakamına ulaşıldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rapora göre ülke genelinde Kasım ayında 178 bin 814 adet konut satılırken 2020 senesinin Kasım ayına oranla konut satış rakamları yüzde 59 oranında artış gösterdi. Yükselen konut fiyatlarına rağmen ev satış rakamlarında yaşanan artış vatandaşın konutu yeniden yatırım aracı olarak görmeye başladığı şeklinde yorumlandı. 

2022 KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARI ARTACAK MI, DÜŞER Mİ?

Konut fiyatlarında yaşanan artış hem alım hem de satım yönünde bekleyen kişileri tereddüte itmeye devam ediyor. Vatandaş elindeki evini zarar eder endişesi ile satmayı ertelerken ev almak isteyen kişiler ise düşüş olması halinde fazla para ödemekten çekindikleri için kararsız kalıyor. 

Konut fiyatları hakkında son bir değerlendirme de sektörün nabzını tutan emlakçılar tarafından yapıldı. Emlakçılar konut fiyatlarında yaşanan artış nedeni ile bugün sattıkları evi ertesi gün aynı fiyattan yerine koyamadıklarını belirterek bu artışın bir yere kadar devam edebileceğini söylediler. 

konut fiyatları 2022 de ne olur-2

Emlakçı Taner İşlek konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde vatandaşın döviz ve altınını bozdurarak konut almaya yöneldiğini söyledi. Konuta yoğun talep olduğunu belirten İşlek kiralık ev arayanlardan ziyade satılık ev ilanları arayan kişilerin fazla olduğunu belirterek "Talebe karşılık vermekte oldukça zorlanıyoruz. 

Konut fiyatlarına zam geldiği için sattığımız konutu yerine koymakta zorlanıyoruz. Yabancı yatırımcılar son dönemde ülkemize daha fazla yöneldi. Bahçelievler ve çevresinde genelde Türk yatırımcılar ev alıyor. Yabancılar ise daha ağırlıklı olarak sitede ev almayı tercih ediyor. Konut satışlarındaki artış önümüzdeki dönem bir yere kadar devam edecektir. Emlakçılar olarak bizler konut fiyatları rakamlarının 2022 senesinin birinci çeyreğinde sabitlenmesini bekliyoruz" dedi. 

Konut fiyatları pandemi döneminde tüm dünya genelinde yükseliş gösterirken Türkiye küresel emlak piyasasında konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak emlak sektöründe dikkat çekmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@