Emlakçılar, Ev Arsa Alıp Satacaklar Dikkat! Emlakçı Komisyonu İçin Yargıtay Yeni Emsal Karar Açıkladı

Emlakçılık komisyonu için Yargıtay yeni emsal karar açıkladı. Ev, arsa, işyeri alıp satacaklar, kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayacaklar dikkat!

EMLAK HABERLERİ 05.05.2019 - 11:55 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Emlakçılık komisyonu için Yargıtay yeni emsal karar açıkladı. Ev, arsa, işyeri alıp satacaklar, kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayacaklar dikkat!

Kiralama ve taşınmaz işlemlerinde pek çok kişi işlerini emlakçılık ofisleri üzerinden halletmeyi tercih ederken bazı durumlarda emlakçı komisyonu büyük mağduriyetler yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle tarafların emlakçılık komisyonu için mutlaka öncesinde karşılıklı mutabataka vararak, bu mutabatakı sonrasında mağduriyet yaşamamak adına yazılı sözleşmeye çevirerek imzalaması gerekiyor. Emlakçı Komisyonu İçin Sözlü Simsarlık Anlaşmaları Kabul Edilmeyecek! Emsal karara konu olan olayda kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan emlakçı ile arsa sahibi arasında daha sonra anlaşmazlık yaşandı. Arsa sahibi emlakçıya anlaşma karşılığında bir daire sözü verirken emlakçı daha sonra arsa sahibinin sözünde durmadığı iddiası ile mahkemeye başvuruda bulundu. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından görülen davada emlakçı yapılan kat karşılığı arsa sözleşmesi için arsa sahibinin kendisine bir daire sözü verdiğini, ancak daha sonra bu sözünü yerine getirmediğini iddia ederek şikayetçi oldu. Emlakçı mahkemeden fazlaya dâir hakları saklı kalmak şartı ile 10 bin liranın yasal faizi ile davalıdan tahsil edilmesini istedi. Arsa sahibi ise davanın muhatabının müteahhiti olduğunu ve husumet nedeni ile davanın reddinin gerekli olduğunu savundu. Bilirkişi Raporu Hazırlandı, Yazılı Sözleşme Olmadığına Vurgu Yapıldı Mahkeme tarafından açıklanan kararda TBK 520/3 maddesi gereğince taşınmazlara dair simsarlık sözleşmesi yazılı şekilde yapılmadığı takdirde geçerli olmayacağına atıfta bulunularak davacı ile davalı arasında yazılı bir sözleşme bulunmamasına dikkat çekildi ve davacının talebi reddedildi. Davacı emlakçı karara itiraz etti. Yapılan itiraz üzerine devreye giren Yargıtay 23. Hukuk Dairesi tarafından içtihat metni olacak bir emsal karara imza atıldı. Yargıtay "emlakçının sözlü simsarlık anlaşması geçersizdir" kararının onayladı. Yani emlakçılık komisyonu için bundan sonra sadece yazılı sözleşme ile yapılan anlaşmalar kabul edilecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@