Emlakçılar kiralardaki acı gerçeği açıkladı: Yerli halkın burada yaşama şansı yok!

Türkiye'nin birçok bölgesinde kiralık konut krizi yaşanıyor. Yüksek kira bedelleri nedeniyle vatandaşlar ev kiralayamazken emlakçılardan üzücü bir açıklama geldi.

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 17:53 26.04.2022 - 17:53 Büşra Uluşen

Türkiye'nin neredeyse tüm illerinde kira fiyatları zirveye çıkarken bazı bölgeler bu artıştan çok daha olumsuz etkileniyor. Özellikle tatil bölgelerinde yaşayan yerli halk, yabancıya satışlar, yabancıya ev kiralanması gibi nedenler yüzünden mağdur olan taraf oluyor. 

Antalya'nın Alanya ilçesi hem yerli hem de yabancı turistler için odak noktası olurken yerli halk için terk edilme vakti gelen bir yer oldu. Alanya'da konut fiyatları zirveye çıkarken, kiralık dairelerin fiyatları ise en az 6-7 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. 

Emlakçılar acı gerçeği açıkladı

Alanya'da faaliyet gösteren emlakçılar, konut ve kira fiyatları konusunda ciddi bir sıkıntının olduğunu belirterek, bu sorunun daha önceden de yaşandığını ancak şimdilerde zirve noktasına çıktığını ifade etti. Son dönemde müteahhitlerin yerli vatandaşlara yönelik konut üretimi yapmadığını, mevcut konutların da kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılarak yerine daha küçük konutlar üretildiğini söyleyerek, Türk vatandaşlarının artık Alanya'da yaşama şansının kalmadığını ifade etti. 

Alanya'da büyük bir kiralık konut eksikliği olduğuna dikkat çeken emlakçılar, yükselen kira fiyatları nedeniyle yerli halkın ilçe merkezinde yaşama olanağı olmadığını söyleyerek, kendi müşterilerine ev aradıklarını boş ve bakımsız evler için 6 bin lira kira istendiğini söyledi. Alanya merkezde bulunan mevcut dairelerin yıkılarak yerine 45 metrekarelik evler yapıldığının altını çizen emlakçılar, normal ailelerin burada yaşayamayacağını bu tip dairelerin yabancılar için günlük konaklama olanağı yaratacağını söyledi. 

Emlakçılar, durumdan memnun olmadıklarını belirterek yerli halkın şehir merkezinde yaşama şansının tükendiğini ifade etti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@