Emlakçılar Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Ev Fiyatları Düşer Mi, Kiralar Ne Zaman Düşecek?

Hem konut fiyatları hem de kiralık ev fiyatları katlanarak artmaya devam ederken emlakçılar merak edilen soruyu yanıtladı. Kiralık ev fiyatları ne zaman düşer, ev fiyatları düşecek mi?

Emlak Haberleri 02.09.2021 - 09:45 02.09.2021 - 09:47 Gülcan Özer

Türkiye tarihinin en büyük barınma krizini yaşarken üst üste gelen gelişmeler sonrasında kiralık ev kıtlığı yaşanmaya başlanmıştı. Kiralık evlerin sayısı hızla artarken boş kiralık ev bulmak adeta imkansız hale gelirken bazı bölgelerde kiralık ev fiyatlarına yüzde 300'lere varan zamlar gelmesi büyük tepki çekmişti. 

Yaşanan süreçte hem ev sahibi olmak isteyen hem de kiralık ev arayan vatandaşlar yapılan zamlar ile büyük şok yaşarken herkes fiyatların düşeceği tarihi merak ediyordu. Konu hakkında merakla beklenen sorunun yanıtını yine emlakçılar verdi. 

EV KİRALARI VE SATILIK KONUT FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Hem ev kiraları hem de satılık konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken vatandaş ne ev alabiliyor ne de kiraya çıkabiliyor. Fiyatlarda yaşanan rekor artışlar sonrasında ev sahibi olmak imkansız hale gelirken vatandaşlar kiralık ve satılık ev fiyatlarının ne zaman düşeceğini araştırmaya devam ediyorlar. 

Konu hakkında Milliyet Gazetesi'ne açıklamada bulunan emlakçı Mustafa Garipkuş fiyatların daha da yükseleceğini belirterek "Bu rakam 3 bin liranın üstüne çıktı, kiralara yansıdı. Düşmekten ziyade bu fiyatlar daha da artacak gibi duruyor. Bu daireleri 3 bin liraya kiraya veremiyorduk. Yeni binalarda en yüksek fiyat 7-8 bin liraydı. Şu an 10-12 bin liraya çıktı. Bunlar 140-150 metrekare A Plus daireler. 100 metrekare civarında olan dairelerin kira fiyatları ise 6.5-7 bin lira" diyerek ellerinde boş kiralık ev kalmadığını söyledi. 

ev fiyatları ne zaman düşer

Bir başka emlakçı olan Ayşe Erçetin ise "İnşaat firmalarının 400-500 bin liraya sattığı daireler 700-800 bin liraya çıktı. Bu fiyatlar kiralara da yansıyor. Boşalan kiralık daireler neredeyse iki saat içinde yeni kiracıya veriliyor. Bu durum en az iki yıl böyle devam eder diye düşünüyorum" diyerek 2 sene içerisinde zamların geri alınmayacağını belirtti.

KİRALIK VE SATILIK EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Yaşanan yoğun göç dalgası nedeni ile kiralık evler hızla tükenirken müteahhitlerin yeni konut üretimini azaltması, kentsel dönüşüm projeleri nedeni ile yıkılan evlerde oturan kişilerin kiralık evlere çıkması ile kiralık ev kıtlığı yaşandı. Son olarak üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi ile öğrenciler, koranavirüs yasaklarının kaldırılması ile de yeni evlenen çiftlerin ev talepleri sektörde büyük bir arz talep dengesizliği yaratırken hem kiralık hem de satılık ev fiyatları yükseldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@