Emlakçılardan Konut Fiyatlarına Kallavi Zam Açıklaması! Bu Fiyatlara Ne Kiralık Ne Satılık Ev Bulunamayacak

Konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirim vatandaşı heyecanlandırırken emlakçılardan konut fiyatlarına zam uyarısı geldi. Ev fiyatlarında balon var mı, konut fiyatları, ev kiraları ne olur?

Emlak Haberleri 25.10.2021 - 16:58 25.10.2021 - 16:58 Gülcan Özer

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan faiz indirimleri vatandaşların ev sahibi olma umutlarını arttırırken ne yazık ki konut fiyatlarına zam haberleri de peş peşe gelmeye başladı. Dolar kurunda yaşanan yükseliş sonrasında inşaat demiri ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok malzemeye zam gelirken inşaat maliyetinde yaşanan artış konut fiyatlarına zammı kaçınılmaz hale getirdi. 

Eylül ayı toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası, Ekim ayı PPK toplantısı ile ise 200 baz puan faiz indirimi yapmış, yapılan faiz indirimleri dolar kurunda hızlı bir yükseliş yaşanmasına neden olmuştu. Dolar kurunda yaşanan yükseliş ne yazık ki demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesinin fiyatının da artmasına neden oldu.

DOLAR KURUNDA YAŞANAN YÜKSELİŞ KONUT FİYATLARI VE EV KİRALARINI NASIL ETKİLER?

Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz indirimi hamlesini değerlendiren Türkiye Emlakçılar Federasyonu Başkanı Hacı Ali Bayram döviz kurlarında yaşanan yükselişin inşaat maliyetlerine de yansıdığını belirterek "Yatırımlar iyice duruyor ve arz sıkıntısı daha da derinleşiyor. Konut fiyatları zaten her hafta artıyordu, önümüzdeki haftalarda çok daha büyük artışlar bekliyoruz. Konut piyasasında balon var diye haber yapan arkadaşlara bunun olmadığını defalarca söylemiştik, anlatamadık, şimdi herkes deneyimleyerek anlamış oldu" dedi. 

konut fiyatları artacak mı

ORTA SINIF EV ALAMAYACAK DURUMA GELDİ! 

Kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimlerinin konuta olan talebi arttırabileceği belirtilirken konut sektöründe yaşanan arz sıkıntısının daha da derinleşebileceğini belirten Bayram zaten konut fiyatlarında yaşanan artışın bir nedeninin de bu olduğunu söyledi. 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç ise konuya ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde enflasyonist ortam ve belirsizlik nedeni ile insanların ev almaktan uzak durduğunu belirtti. Yüksek fiyata satılan evlerin kiralık ev fiyatlarına da zam olarak yansıdığını belirten Yüzgeç orta sınıfının ev almasının artık imkansız hale geldiğini belirtti. 

Türkiye Emlakçılar Federasyonu Başkanı Hacı Ali Bayram ise konut fiyatları hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde önümüzdeki haftalarda çok daha sert ve büyük zam haberleri beklediklerini açıkladı. İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışın yüzde 100'ü geçtiği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@