Emlakçılardan Yeni Zam Uyarısı Geldi: Yüzde 50 Zam Gelen Kiralık Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Son dönemde sürekli olarak yükselen kiralık ev fiyatları nedeni ile hem vatandaşlar hem de üniversite öğrencileri mağdur olmuştu. Emlakçılar merak edilen soruyu yanıtladı.

Emlak Haberleri 04.10.2021 - 15:38 04.10.2021 - 15:38 Gülcan Özer

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çok sayıda şehirde hem kiralık hem de satılık ev fiyatları rekor bir artış göstermişti. Yaşanan artışın ardından kiralık ev tutmak isteyen kişiler indirim beklentisine girmişti. Süreçte emlakçılardan yeni açıklama geldi. 

Vatandaş "kiralık ev fiyatları düşecek mi, ne zaman düşecek?" sorusuna yanıt ararken emlakçılar indirim bekleyen kişilere kötü haber verdi. Özellikle de kiralık konut kıtlığı yaşanırken boş olan kiralık evlerin fiyatları da cep yakmaya başlamıştı. 

KİRALIK EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Konu hakkında açıklamada bulunan Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kemal Işık, "Türkiye, belli dönemlerde yoğun göçe maruz kalan bir ülke. İstanbul’da halihazırda, 500 binden fazla Suriyeli göçmenin yaşadığı tahmin ediliyor. Suriyeli göçmenlere ek olarak, Lübnan, İran, Irak, Afganistan gibi ülkelerden de göç dalgası geliyor. Bu bölgelerden gelen sığınmacı ve göçmenlerin barınma ihtiyacı piyasada arz-talep dengesini değiştiriyor" diyerek kiralık ev kıtlığının yoğun göç dalgasından da kaynaklandığını söyledi. 

Konut üretiminin son 1 senedir büyük oranda azaldığını belirten Işık ev fiyatlarının yükselmesi sonrasında vatandaşın ev satın almak ev kiralamayı tercih ettiğini bununda kiralık konuta olan talebi arttırdığını belirterek bu dönemde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile tarihi bir zirveye çıkıldığını söyledi. Kiralık ev fiyatlarına indirim beklemediklerini belirten Işık indirimin aksine kiralık ev fiyatlarında bu kadar hızlı olmasa da yine de yeni zamların gelebileceğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@