Emlakçılardan Zam Açıklaması: Kiralık Ev Fiyatları Yüzde 300 Zamlandı, Evler Karaborsaya Düştü!

Konut fiyatları ve ev kiraları cep yakmaya devam ederken Türkiye daha önce hiç yaşamadığı bir süreçten geçiyor. Kiralık ev kuraları çekilirken emlakçılardan son dakika zam açıklaması geldi!

Emlak Haberleri 07.10.2021 - 10:10 07.10.2021 - 10:14 Gülcan Özer

Türkiye bir yandan pandemi nedeni ile yaşanan ekonomik kriz bir yandan da aldığı yoğun göç dalgası ile büyük bir konut krizi ile karşı karşıya kalmıştı. Konuta olan talebin arttığı dönemde yeni konut üretiminin sınırlı kalması ile beraber konut yoka düştü ve hem kiralık hem de satılık ev fiyatları rekora yükseldi. 

Yaşanan süreçte bazı bölgelerde konut fiyatları 1 milyon liraya en düşük kiralık ev fiyatı ise 6 bin liraya fırlarken asgari ücreti ikiye katlayan ev kiraları büyük tepki çekmişti. Süreçte emlakçılar hem "konut fiyatları neden yükseldi?" hem de "kiralık ev fiyatları düşecek mi?" sorularına yanıt verdi. 

İSTANBUL'DA KİRALIK EV FİYATLARINA YÜZDE 300 ZAM! 

Kiralık ve satılık ev fiyatları cep yakmaya devam ederken konu hakkında Dünya Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan İstanbul Bahçeşehir Capital Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ertap Erbay, İstanbul Bahçeşir bölgesine pandemi ile beraber ilginin arttığını belirterek "Elimizde 50 tane satılık 50 tane de kiralık listesi oluştu. Fiyatlar ise yüzde 300 oranında arttı. 4 bin TL'ye kiraya verilen bir evin kirası 15 bin TL'ye çıktı. Ev sahiplerinin istekleri fazlasıyla arttı" diyerek kiralara yüzde 300 oranında zam geldiğini söyledi. 

Esenyurt bölgesinde ev sahiplerinin yabancı kiracıları tercih ettiklerini belirten Erbay açık artırma yöntemi ile kiracı arandığını belirterek ev sahiplerinin kira olarak 10 bin lira talep ettiklerini, 11 bin lira verenlerin yerine 12 bin lira kira ödemeye razı olanları aradıklarını dile getirdi. Emlak piyasasında son dönemde aynı eve birden fazla talep oluşması nedeni ile en yüksek kirayı teklif eden kişinin evi kiralama hakkı elde edildiği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@