Emlakçılık Asgari Ücret Tarifesi ve Emlakçı Meslek Yasası Bekleniyor!

Her önüne gelenin emlakçılık yapması sektörde yeniden tartışma konusu oldu. Emlakçılık yetki belgesi de sorunları çözmeye yetmezken emlakçılar meslek yasası ve asgari ücret tarifesi talep etti.

Emlak Haberleri 22.02.2022 - 07:22 22.02.2022 - 07:23 Gülcan Özer

Gayrimenkulün yeniden gözde yatırım araçları arasına girmesi ile beraber konut satış rakamları büyük bir hızla artmaya devam ederken emlakçılar ise yaşanan artış nedeni ile sahte emlakçı patlaması yaşandığına dikkat çekiyorlar. Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen emlakçılık yetki belgesi sistemi de sektörde yaşanan sıkıntıları çözemedi. 

Konu hakkında İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan tarafından yapılan açıklamaları köşesine taşıyan Dünya Gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz emlakçıların kaçak emlakçılar ile mücadele etmekte zorlandıklarını dile getirdi. Özcan yaptığı açıklamasında “Her önüne gelen, avukatlık, doktorluk, eczacılık yapamıyorsa, emlakçılığın da bir meslek tanımı olmalı. Meslek yasası olmayınca ortalık emlakçıdan geçilmiyor" diyerek emlakçı meslek yasası çıkartılması gerektiğini savundu. 

YETKİ BELGESİ OLMAYAN KİŞİLERDE EMLAKÇILIK YAPMAYA DEVAM EDİYOR! 

16 Milyon nüfusa sahip olan İstanbul'da 6 bin kayıtlı emlakçı olmasına rağmen 20 binden fazla emlakçı olduğunu belirten Özcan, mahalle aralarında ve sokak başlarında küçük dükkanlarda emlakçı tabelaları asıldığını, aynı sokakta hatta aynı zincire sahip emlakçılar görüldüğünü söyledi. Bunun yıkıcı bir rekabete neden olduğunu belirten Özcan, İl Ticaret Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerin yetersiz kaldığını söyledi. 

Şeref Oğuz ise yapmış olduğu değerlendirmesinde "Tıpkı serbest mesleklerde misal avukatlık, doktorlukta olduğu gibi emlakçılıkta da asgari ücret belirlenmeli ve her yıl ilan edilmeli… Yasa ve tanım olmadığından bu alanda uzmanlaşmış olanlar ne yazık ki işi bırakıyor ve piyasa çakallara kalıyor" diyerek bu nedenle devletin büyük bir vergi kaybı da yaşadığını söyledi. Emlak portalleri, franchising sistemine denetim ile emlakçılara sınav ve eğitim şartı getirilmesini talep etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@