Emlakçıya Verilen Kapora Geri Alınabilir Mi?

Emlakçılar satışını veya kiralamasını yapacakları gayrimenkuller için alıcılarda kapora talep edebilmektedirler. Peki işlem gerçekleşmezse emlakçıdan kapora geri alınabilir mi?

Emlak Haberleri 07.06.2022 - 22:04 07.06.2022 - 22:04 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul satış veya kiralama işlemlerinin emlakçılar üzerinden yapıldığı durumlarda kapora ödemesi gündeme gelmektedir. Emlakçılar alıcı taraftan bir güvence olarak kapora adı verilen bir miktar ön ödeme alabiliyorlar. Satış veya kiralama gerçekleşirse bu bedel ödenecek bedelden düşülüyor. Ancak satışın veya kiralamanın gerçekleşmemesi durumunda kaporanın ne olacağı tartışmaları yaşanıyor. Emlakçılardan kapora geri alınır mı? 

KAPORA İADESİ MÜMKÜN MÜ?

Emlakçılar ile alıcılar arasında kapora ödemesi için bir kapora sözleşmesi yapılmaktadır. Taraflar sonradan sıkıntı yaşanmaması için satışın olmaması durumunda kaporanın ne olacağına dair kararda anlaşma sağlayıp sözleşmeye işleyebilirler. Kaporanın iadesi ile alakalı olarak bir düzenleme yapılmamışsa kaporanın iadesine satışın neden gerçekleşmediğine dair detay ile karar verilmektedir. 

Emlakçıya kapora ödemesi yapan ve bir gayrimenkul için ön anlaşma sağlayan alıcı kendisinden kaynaklanan nedenden dolayı gayrimenkulü almaktan vazgeçerse genellikle kapora iade edilmemektedir. Ancak satıştan vazgeçen taraf satıcı ise o zaman alıcının ödemiş olduğu kapora kendisine iade edilmektedir.

Alıcı tarafından kaynaklanmayan nedenlerden dolayı iptal olan satış işlemlerinde kaporanın alıcıya iade edilmesi gerekmektedir. Ancak buna genellikle emlakçılar zaman zaman zorluk çıkartıp para iadesi yapmamaktalar. Lakin özel bir sözleşme yoksa alıcı sebepsiz zenginleşme hükümleri gereği şikayetçi olarak emlakçıdan kapora ödemesi olarak verdiği parayı eksiksiz bir şekilde iade alabilir.

Satış işleminden vazgeçenin alıcı olduğu durumlarda ise farklı hukuki uygulamalar yapılabilmektedir. Buna göre sözleşmenin nihayetlendirilmemesi ile  satıcı zarara uğradığı gerekçesi ile tazminat talebinde bulunabilir. Buna bağlı olarak da tazminat hakkı kadar olan kapora ödemesine el konulabilir. Yargıtay’ın daha önce verdiği emsal kararlara göre bu şartlarda kapora iadesi mümkün değildir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@