Emlakçıya Verilen Kapora Geri Alınır Mı?

Ev satın alırken veya kiralarken işlemler emlakçı aracılığıyla yapılırsa Kaparo ödemesi istenebiliyor. Peki emlakçıya verilen Kaparo geri alınır mı? 

Emlak Haberleri 15.11.2021 - 02:30 15.11.2021 - 02:30 Engin Uzunoğlu

Ev satın almak veya ev kiralamak isteyenler bu işlemleri emlakçı aracılığı ile yapmak istemeleri halinde emlakçılar tarafından Kaparo ödemesi talep edilmektedir. Emlakçılar müşterilerin kriterlerine uygun bir ev göstermek konusunda anlaşma sağladıkları durumda Kaparo ödemesi yapılıyor. Bu Kaparo ödemesinin daha sonra geri alınıp alınamayacağı merak ediliyor. 

EMLAKÇILAR NE ZAMAN ÜCRET ALABİLİRLER?

Emlakçıların verdikleri hizmetler neticesinde ücrete hak kazanabilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gerekir. Emlakçılar alıcı ile satıcı arasında kiralama veya satış şeklindeki sözleşmenin kurulmasına aracılık ederler. Taraflar arasında bu sözleşme imzalanmazsa emlakçılar ücret talep edemezler. Çünkü satış gerçekleşmemiş ve asıl hizmet verilmemiştir. 

Emlakçılar ücret talep edememeleri konusunda farklı bir yolla kendilerini güvence altına alabilirler. Örneğin bir ev satın almak için emlakçıya başvuran bir müşteri ile emlakçı arasında henüz ev gösterilmeden bir sözleşme imzalanabilir. Bu sözleşmede satış veya kiralama gerçekleşmese dahi emlakçının giderleri karşılanabilir şeklind ebir madde yer alabilir. Böyle bir durumda emlakçılar ödeme talep edebilirler. 

EMLAKÇI KAPORAYI İADE EDER Mİ?

Kapora hukuki olarak da ticari olarak da taraflar arasında bir güvencedir. Kapora ödemesi yapılarak satın alınacak veya kiralanacak taşınmaz için güven tesisi kurulmuş olur. Alıcının ve satıcının herhangi bir nedenden dolayı anlaşamaması durumunda ise Kaparo ödemesi havada kalmaktadır. Emlakçılar aracılık ettikleri satış veya kiracılık işlemini tamamlamadan ücret hak edemezler. Bundan dolayı da Kaparo olarak ödenen tutar iade edilmelidir. Ancak bu durum genellikle farklı şekilde uygulanmakta ve verilen Kaparo iade edilmemektedir. Bu durumun hukuki bir dayanağı yoktur. 

Kapora ödemelerinin iade alınabilmesi için yazılı olarak ödemenin Kaparo olarak yapıldığının belgelenmesi gerekir. Sorun yaşamak istemeyenler bu ödemeler karşılığında emlakçılardan yazılı belge alırlarsa ödedikleri parayı iade alarak alabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@