Emsallerinden Yüzde 40 Daha Ucuza Konut Nasıl Alınır? İcradan Satılık Evler Ucuz Ev Fırsatı Yaratıyor

Ev sahibi olmak isteyen kişiler ucuz ev almak için araştırmalar yaparken icradan satılık evler emsallerinden yüzde 40 daha ucuza satılıyor.

EMLAK HABERLERİ 06.02.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Ev sahibi olmak isteyen kişiler ucuz ev almak için araştırmalar yaparken icradan satılık evler emsallerinden yüzde 40 daha ucuza satılıyor.

Hürriyet Gazetesi tarafndan yapılan habere göre icradan satılık evler emsallerine göre yüzde 40 daha ucuz fiyatlara satılıyor. İcralık Evler Nasıl Satılıyor?İcradan satılık ev almak isteyen kişilerin tek yapmaları gereken UYAP sistemine ücretsiz üye olmak. Çünkü tüm icradan satılık ev ilanları bu site üzerinden veriliyor. Site üzerinden satılık evlerin listelerinin yanı sıra aynı zamanda icradan satılık evler için resimli ilanlar, evlerin içlerine ait görseller, metrekare bilgileri ve toplu ulaşıma olan mesafeleri gibi tüm bilgiler yer alıyor. 500 Bin Liralık Evler 300 Bin Liraya SatılıyorVerilen icradan satılık ev ilanları incelendiğinde bu evlerin emsallerinden çok daha ucuz fiyatlarla satıldığı görülüyor. Örneğin emsali 500 bin lira olan bir evi 300 bin liraya satın alabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey ise UYAP internet sitesi üzerinden verilen icradan satılık ev ilanları için takipte olmak ve açılan ihalelere katılmak. İcradan Ev Nasıl Alınır?18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabilir. Tek şart alınacak konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılmasıdır. İhale sonucunda evi satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.Örnek olarak muhammen bedeli 500 bin lira olan ev için 100 bin lira teminat yatırmanız gerekiyor. Muhammen bedel ise ihale yolu ile satışı planlanan taşınır ya da taşınmaz bir malın, piyasa koşullarına göre bilirkişi tarafından tayin edilmiş piyasa değeridir.İcradan Ev Aldım İhaleyi Fesih Davası Açtılar! Çok sık karşılaşılan bu durum nedeni ile bankalar icradan satılık ev için konut kredisi vermiyorlar. Çünkü evi satılan kişi ihaleyi fesih davası açarak bu satışı geçersiz kılabiliyor. Bu nedenle evin tüm satış bedelinin nakit ödenmesi gerekiyor. Satışın tamamlanmasının ardından kişi evin parasını yatırıyor ve tapu işlemleri başlıyor. İcradan ev alırken tapu masrafları olarak KDV bedeli ödenmesi de gerekiyor. 150 metrekare altı evlerde bu oran yüzde 1 olarak hesaplanırken üstü evlerde ise yüzde 18 olarak hesaplanıyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@