En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2022! Elektrik Faturasını Yükselten Şeyler ve Fatura Azaltma Yöntemleri

Elektrik kotası 2022 Günlük 7 KwH, aylık 210 KwH olarak belirlendi, limiti aşmamak için yapılması gerekenler açıklandı. Elektrik faturasını düşürmenin yolları, evde elk faturasını azaltma yöntemler!

Finans 02.02.2022 - 09:20 02.02.2022 - 09:23 Gülcan Özer

Yılbaşı gecesi elektrik faturalarına yapılan zamlar ve yeni tarife sistemi değişikliği nedeni ile zamlı Ocak ayı faturaları cepleri yakmıştı. Pek çok kişi 2 hatta 3 katı gelen elektrik faturaları nedeni ile mağdur olurken yükselen enflasyon rakamları nedeni ile yaşanan geçim sıkıntısına eklenen yüksek faturalar vatandaşın ödeme güçlüğü yaşamasına neden olmuştu. 

Sosyal medyadan yapılan yoğun baskılar ve kamuoyunda oluşan talep üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısı ile elektrik faturası için uygulanan kota miktarında düzenlemeye gidildiğini ve 150 KW olarak uygulanan sınırın günlük KwH, aylık 210 KwH olarak uygulanacağını açıklamıştı. Yeni sınır ile beraber vatandaş elektrik faturasını düşürmek için alternatif yöntemleri aramaya başladı. 

EN ÇOK ELEKTRİK YAKAN EV ALETLERİ 2022!

Pek çok kişi yüksek gelen faturalara çözüm ararken elektrikte kademe değişikliği tarifesine takılmak istemeyen kişiler daha az elektrik tüketmenin ve elektrik tasarrufu için alınabilecek önlemleri araştırmaya devam ediyor. Açıklanan listede en çok elektrik yakan ev aletleri aslında hepimizin günlük olarak kullandığı ve önemsemediği küçük ev aletleri olarak öne çıkıyor. Örneğin su ısıtma, çay ve kahve makineleri yüksek elektrik tüketimi gerçekleştiriyor. 

kettle elektrik tüketimi

Bu aletlerin gün içerisinde çoğu zaman hiç fişten çekilmeden son derece uzun saatler kullanımı faturayı katlayan en önemli nedenler arasında yer alıyor. Yine, ütü, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi ve fritöz gibi elektrikli küçük ev aletleri ne yazık ki en fazla elektrik tüketen eşyalar arasında bulunuyor. 

evde elktrik tüketiminmi azaltamk

EVDE ELEKTRİK FATURASINI AZALTMA YÖNTEMLERİ! ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN NE YAPILIR?

Elektrik faturaları için artık kademeli sistem uygulandığı için günlük tüketim büyük önem taşıyor. Günde 7 KW'tan daha fazla elektrik tüketen kişiler daha yüksek fiyatla fatura hesaplamasına tabi tutuluyor. Elektrik tasarrufu için önerilen yöntemler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Normal ampul yerine LED ampul kullanımı, 
  • Kapalı olsa dahi kullanılmayan elektrikli ev aletlerinin fişlerinin çekilmesi, 
  • Buzdolabı ve derin dondurucu gibi aletlerde enerji tasarruflu A+ ürünlerin seçimi, 
  • Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi aletleri tam dolduktan sonra kullanmak, 
  • Bu ürünlerde ekonomik programları tercih etmek, 
  • Fırında yemek yaparken kapağını sık sık açmamak, fırın yerine buharda pişirme ya da kapaklı tencerede pişirme gibi yöntemleri tercih etmek, 
  • Su ısıtmak, çay demlemek için ocağı tercih etmek, kettle kullanılacaksa bu ürünlerin kireçlerini sık sık temizlemek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@