En Düşük Emekli Maaşı 3 Bin 125 TL Mi Olacak? İlk Rapor Açıklandı

Emeklilerin maaşları Temmuz 2022'de yükselecek? Enflasyon oranlarına göre zam alacak olan emekliler için Merkez Bankası enflasyon beklentisi açıklandı. İşte ilk oranlara göre zam rakamları.

Finans 11.02.2022 - 12:23 11.02.2022 - 13:45 Mustafa Karagöz

Emekli maaş takvimine göre aylıklar Ocak ayında ve Temmuz ayında zamlanıyor. Ocak ayında yüzde 27'lik bir zam alan emekliler açıklanan ilk enflasyon oranıyla bu zammın önemli bir kısmını kaybettiler. Yılın başı olmasına rağmen emekliler maaş zam oranlarını takip ediyorlar. Peki 2022'de maaşlara ne kadar zam yapılacak? Son gelişmeler neler? İşte detaylar. 

EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK ZAM ORANINA İLİŞKİN İLK VERİ

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı için uygulanacak formüller SGK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar için aynı Emekli Sandığı kapsamında emekli olacaklar için ayrı uygulanacak. 

SSK SGK Bağkur kapsamında emekli olanlara Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 6 aylık dönemde oluşan enflasyon oranları kadar maaş zammı uygulanacak. Enflasyon oranı yüzde kaç çıkarsa o kadar zam yapılacak. 

Emekli sandığı kapsamında emeklilik hakkı elde etmiş vatandaşlar ise toplu sözleşme kapsamında net zam alacaklar. Bu net zammın üzerine enflasyon oranlarının yüzde 3'ün üzerinde olan kısmı için enflasyon farkı zammı alacaklar. 

OCAK AYINDA ENFLASYON YÜZDE 11 ARTTI

TÜİK tarafından 3 şubat tarihinde açıklanan enflasyon verilerine göre: emekli maaşlarına da yansıyacak olan aylık TÜFE oranları yüzde 11.10 seviyesinde çıktı. Emekliler daha ilk aydan yüzde 11'lik zammı almış oldular. 

emekli maaşı zammı 3.125 tl

Merkez Bankası Verileri

Merkez Bankası'nın Şubat ayı beklenti anketine göre 2022 yılı sonunda enflasyon oranları yüzde 34 bandında olacak. Ancak uzmanlar enflasyon oranlarının yılın ilk yarısında çok yükseleceğini ikinci yarıda ise düşebileceğini ifade ettiler. 

Genel beklenti ise Nisan ayına göre çok yüksek enflasyon olması, Nisan ayından sonra ise rahatlamaların olması yönünde. 

EN AZ YÜZDE 25 ZAM MI YAPILACAK?

İlk aydan yüzde 11 çıkan enflasyon oranlarının Temmuz ayında en az yüzde 25 bandında açıklanması bekleniyor. Eğer yüzde 25'lik maaş zammı açıklanırsa SSK ve Bağkur kapsamında emekli maaşı alan vatandaşlara bu oran doğrudan zam olarak yansıtılacak. 

Yüzde 25'lik zam olması durumunda ise; 2.500 TL taban aylık alan emeklilere 625 TL zam yapılacak. Maaşlar ise 3125 TL'ye çıkmış olacak. 

Maaşı 3.000 TL olan bir emekli ise 750 TL zam alacak ve aylığı 3.750 TL'ye yükselecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@