En Düşük Emekli Maaşına 600 TL'lik Zam! 1500 TL Alan Emekliler 2022'de Hesaplarınız Daha Kabarık Olacak

2021 yılında en düşük taban emekli maaşı 1500 TL olarak ödendi. 2022 yılında ise 1500 TL emekli maaşı alanlara zam yapılması ve taban aylıkların artırılması bekleniyor. İşte detaylar.

Finans 23.12.2021 - 10:11 23.12.2021 - 10:11 Mustafa Karagöz

Çalışma Bakanlığı'nın hem memurlar için hemde emekliler için uygulayacağı zam oranına dair detaylar belli olmak üzere. Emekli maaşları için yeni formül ise en düşük emekli maaşının belli bir seviyeye çıkarılması şeklinde iddia edildi. 

EMEKLİ MAAŞLARINA TABAN AYLIK FORMÜLÜ

Emekli maaşlarının 2022 yılında en az 2.000 TL olabileceği iddiaları basında yer alıyor. 1.500 TL ödenen emekli aylıklarında bir düzenleme yapılabileceği bundan sonraki dönemde ise rakamın 2.000 TL'den az olmamak kaydıyla ödenebileceği iddia edildi. Kulislerde konuşulan bir diğer iddia ise emekli maaşlarına yüzde 13 enflasyon zammı ve üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan zammı. 

Emeklilere Taban Aylık Düzeni

Koronavirüs salgın süreci başladığında AK Parti hükümetinin ilk düzenlemelerinden birisi emekli maaşları olmuştu. Salgın başında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada emekliler için aylıkların 1500 TL'ye tanımlandığı ilan edilmiş ve o rakamdan daha düşük tutarda maaş ödenmeyeceği bildirildi. Benzer bir düzenlemenin 2022 yılında da gelebileceği ifade ediliyor. 

Emekli maaşları için hükümetin planının bu defa en az 2.000 TL rakamı olacağı iddia ediliyor. Yeni bir düzenleme hayata geçirmesi beklenen Çalışma Bakanlığı'nında yeni formüle dair açıklama yapması bekleniyor. 

2. Seçenek Yüksek Zamla Taban Aylığı Artırmak

Taban aylık düzenlemesinin yanında bir diğer formül ise emeklilere yüksek zam ihtimali. Bu seçenekte emeklilere yüzde 13 enflasyon zammı verilecek gibi duruyor. Yüzde 13'lük orana ek yüzde 7, yüzde 12, yüzde 17 gibi bazı değerlendirmeler mevcut. Bu iddialardan biri gerçek olması durumunda ise emeklilere yüzde 20 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda zam yapılacak. 

Yüzde 40 İddiası Daha Gür Sesle Dile Getiriliyor

Emekli maaşlarına yapılması muhtemel ek zam için bir diğer ise yüzde 40 net zam. Yüzde 13 civarında çıkması beklenen enflasyon oranlarının ek zam ile birlikte yüzde 40 tamamlanabileceği iddia ediliyor. Emekli maaşları ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek zam verilmesini isteyebileceği de gelen bilgiler arasında. 

NE ZAMAN NET MAAŞLAR BELLİ OLACAK?

Çalışma Bakanlığı'nın bir hafta içinde ek zammı açıklaması beklenirken enflasyon zammı da 3 Ocak tarihinde TÜİK verilerinin ilan edilmesiyle duyurulacak. Emekli maaş zammı için kritik gün 3 Ocak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@