En düşük emekli maaşlarına enflasyon oranlarının üzerinde zam! Çalışma Bakanı müjdeyi verdi! İlk rakam hemen duyuldu

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin emekliler için 1 Mayıs tarihinde maaş müjdesi vereceğini duyurdu. Peki hükümetin emekliler için müjdesi ne? Maaşlar ne kadar olacak? İşte basında yer alan ilk iddialar..

Finans 27.04.2022 - 08:53 27.04.2022 - 08:53 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emekliler yeni maaş düzenlemesi yolda. Temmuz ayında uygulamaya geçmesi beklenen emekli maaş müjdesine ilişkin ilk açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Peki emekliler için ilan edilecek olan maaş müjdesi detayları neler? Bakan Bilgin ne açıklayacak? Kulislerden bazı açıklamalar gelmeye başladı. İşte söz konusu açıklamaya ilişkin ilk detaylar. 

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN MÜJDE VERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, A Para Haber'e konuştu. Kısa bir bilgilendirme yapacağını ilan eden Bakan Bilgin, Temmuz ayını işaret ederek maaşlarda artış olacağını açıkladı. Bakan Bilgin'in üzerinde durduğu düzenlemenin ise en düşük emekli maaşlarını kapsayacak. Müjdenin detayları ise önümüzdeki günlerde ilan edilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu konu hakkında “Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs’ta açıklayacağım” dedi. 

emeklilere 1 mayıs müjdesi (2)

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN İLK RAKAM GELDİ

En düşük emekli maaşlarına yönelik yapılması beklenen düzenlemenin enflasyon oralarının üzerinde bir zam yapılması olarak öngörülüyor. Enflasyon oranlarının üzerinde bir zam olması durumunda maaşların ne kadar olacağı da tahmin edildi.

Enflasyon Oranları Ne Kadar Olacak?

Yılın ilk 3 ayında enflasyon oranları yüzde 22.80 seviyesinde oldu. 6 aylık süreçte ise enflasyon oranlarının yaklaşık yüzde 34 ile yüzde 35 arasında olması bekleniyor. Bu oranlar ise emeklilerin zammını belirleyecek. 

SSK ve Bağkur emeklileri için

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar için enflasyon oranları doğrudan zam anlamına gelecek. Bu durumda maaşlar yüzde 34 yada yada yüzde 35 oranında artacak. Memur emeklileri ise yarım puan daha düşük seviyede zam alacaklar. 

emeklilere 1 mayıs müjdesi (1)

Maaşlar ne kadar olacak?

Yüzde 35'lik zam 2.500 TL maaş alan SSK Bağkur emeklileri için 875 TL zam anlamına geliyor. Bu durumda maaşlar 3.375 TL'ye yükseliyor. 

İŞTE EN DÜŞÜK MAAŞLAR İÇİN İLK RAKAM

Enflasyon oranları ile 3.375 TL seviyesine gelen maaşların Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in açıklayacağı müjde ile 3.500 TL'ye yükselmesi bekleniyor. 2022 Temmuz döneminde en düşük emekli maaşının 3.500 TL olacağı öngörülüyor. Net rakam ise 1 Mayıs'ta Çalışma Bakanı tarafından ilan edilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@