En Kazançlı Yatırım Konut! Fiyatlar 4 Yılda 4 Defa Katlandı!

İstanbul'da konut fiyatları son 4 yılda 4 kat yükseldi. 2017 yılında metrekaresi 2 Bin TL'ye satılan bölgelerde metrekare fiyatları 8 Bin TL'ye kadar çıktı. 

Emlak Haberleri 14.11.2021 - 18:04 14.11.2021 - 18:04 Engin Uzunoğlu

İstanbul'da konut fiyatlarında meydana gelen artışlar dikkat çekmeye devam ediyor. Son 4 yılda 4 kat artan konut fiyatları yatırım yapanlara ciddi kazançlar getirdi. En çok kazandıran yatırım yollarından birisi olan konut bugün de oldukça yoğun talep görüyor. The Altays Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Altay, konut piyasasındaki son gelişmeleri duyurdu. Sektör içerisinden uzman bir isim olan Sakine Altay hem yerli yatırımcıların hem de yabancı yatırımların toplu şekilde konut satın aldıklarını söyledi.

ÖZ SERMAYESİ YETERLİ OLMAYAN FİRMALAR SEKTÖR DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALDILAR

Konut sektöründeki genel durumu değerlendiren The Altays Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Altay, “2008 yılında ABD merkezli bir ekonomik kriz yaşanmıştı. Bu kriz belki ülkemizi teğet geçti ama konut sektörüne 2018 yılında yansımaları oldu. Bahsettiğimiz dönemde konut satışlarında yavaşlama ve dolayısıyla konut enflasyonu meydana geldi. Ardından inşaat sektörünün pandemi ile karşı karşıya kalması ve yükselen maliyetler yeni şartların oluşmasına yol açtı. Öz sermayesi yeterli olmayan firmalar dayanamayarak sektör değiştirmek zorunda kaldılar.” ifadelerini kullandı. 

İSTANBUL'DA ORTALAMA KONUT FİYATLARI 600 BİN TL ODLU!

2021 yılının konut sektörü görünümünü de değerlendiren The Altays Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Altay, “2021 yılı içerisinde konut satışlarında hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Özellikle büyükşehirlerde konut satışları iyi bir ivme yakaladı. İstanbul'da çok sayıda projede satışlar tamamlanarak yeni projelerin de önü açıldı. Bu piyasa ortamında da konut fiyatları yukarı yönlü kırıldı. Şu anda İstanbul'da bir konutun ortalama fiyatı 600 Bin TL oldu. Bu fiyatlar elbette konutun bulunduğu muhite ve yer aldığı projeye göre değişebiliyor. 2017 – 2018 yıllarındaki rakamlarla karşılaştırma yapıldığında konut fiyatlarında 4 kat yükselme meydana geldiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

KONUT EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM!

İstanbul'da konut stoklarının erimeye başladığını söyleyen The Altays Yönetim Kurulu Başkanı Sakine Altay, “ Enflasyon yükselirken konut üretiminde sayısal düşüş meydana geldi. Bu da konut fiyatlarını tetikledi. Ayrıca yeni konut projelerinde kullanılan malzemeden teknolojik detaylara kadar çok gelişmiş nitelikler barındırması da konut fiyatlarını yükseltiyor. Buna rağmen Türkiye'de en çok getiri sağlayan yatırımlardan birisi konut olmaya devam ediyor. Konut fiyatları her geçen yıl belirli oranlarda artmaya devam edecektir.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@