En Serti Geliyor Herkes Tedbirini Alsın Diyen Ekonomist Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin Yeni Tahmin! 

Döviz kurları üzerinde yaptığı analizler ve tahminlerle ünlenen ekonomist Remzi Özdemir, yeni değerlendirmesi ile yine büyük ses getirdi. Dolar kuru ne kadar olacak?

Finans 02.10.2021 - 22:06 02.10.2021 - 22:13 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde enteresan gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Dolar ve euro tahminleri ile gündem belirleyen ekonomistlerden olan Remzi Özdemir yeni analizi ile yine büyük bir yankı uyandırdı.

Ekonomi yönetiminin politika yanlışlığı yaptığını iddia eden Remzi Özdemir, “Enflasyon faizin neticesidir görüşünü savunan bir ekonomi yönetiminin politikalarının sonuçlarını yaşıyoruz. Dünyanın kabul etmediği bir ekonomi politikasından bahsediyoruz. Doğalgaz fiyatlarına zam geldi. Konut abonelerine değil de sanayi abonelerine zam yapıldı. Ben buna çok üzüldüm. 

ELEKTRİĞE YÜZDE 20 ZAM OLARAK YANSIR

Keşke konut abonelerine gelseydi de sanayi abonelerine zam gelmeseydi. Konut abonelerine gelseydi ben tasarruf yaparak onun acısını hafifletebilirdim. Ancak sanayiye ve elektrik üretimine zam yapılınca o bir kar topu gibi büyüyerek bize ulaşacak. Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yüzde 15 zam geliyorsa bu bize yüzde 20 elektrik zammı olarak yansıyacak.” dedi.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON İLÜZYONU YAPIYOR

Enflasyonun düşecek olmasının ekonomi yönetiminin mahareti olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Baz etkisinden dolayı 1-2 ay boyunca enflasyon düşecektir. Ancak Merkez Bankası'nın notlarına bakarsak ekonomi iyi gidiyormuş da enflasyon 1-2 ay düşecekmiş gibi bir algı var. Geçin Allah aşkına kimi kandırıyorsunuz? Herkes biliyor baz etkisi neticesinde enflasyonun düşeceğini. Türkiye'de ekonomi yönetimi finansal okuryazarlığı olmayanları ilüzyonla kandırıyor. Tam da bunu yaşıyoruz. Ancaak bu ilüzyona bilinçli insanlar kanmıyor.” ifadelerini kullandı.

HERKES KENDİ TEDBİRİNİ ALSIN

Enflasyonda kalıcı bir düşüşün gerçekleşmesinin dünya ekonomisi açısından imkanı olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Enflasyonun kalıcı olarak düşmesini bekleyenlerin dünyadan haberi yok. Tüm dünyada enerji fiyatları yükseliyor. Gıda enflasyonu IMF'nin bile konusu oldu. Dünya ekonomisi bu şekilde tartışmalar yaparken sen Türkiye'de enflasyon düşecek diye hikayeler anlatmanın herhangi bir esprisi yok. Herkes kendi tedbirini alsın. Tasarrufunu yapsın, harcamaycaksa harcamasın.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN 9,5 TL TAHMİNİ

Dolar kurunun ihracat ve turizm sektörü için bilinçli bir şekilde yükseltildiğini iddia eden Remzi Özdemir, “Dolar kurunda 9 TL bir kumar. Bu kumarı oynuyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kafasındaki dolar kuru için tam rakamın 9 TL olup olmadığını bilemiyorum. 9,20 TL'de olabilir, 9,50 TL de olabilir. Ekonomi çevreleri dolar kuruna adil değer olarak 9,50 TL diyorlar. 10 TL'nin üzeri şu aşamada dolar kuru için fantastik. Ekonomi yönetimi ihracat ve turizm üzerine oynuyor.  Ancak yediğimiz ekmeğin buğdayını bile Rusya'dan ithal ediyoruz.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Yatırım yapmak isteyenler aracı kurumlardan veya yatırım danışmanlık şirketlerinden hizmet alabilirler. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@