En Ucuz Prefabrik Ev Fiyatları Ne Kadar? 45 Metrekareden 250 Metrekareye Özel Tasarım Evler!

Türkiye'de son dönemlerde oldukça popülerleşen prefabrik evler ile alakalı olarak fiyat sorgulamaları yapılıyor. En ucuz prefabrik ev kaç TL'ye yaptırılabilir?

Emlak Haberleri 25.04.2022 - 01:50 25.04.2022 - 01:50 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de inşaat sektörü son dönemlerde ciddi bir kaos içerisine girdi. Konut üretimi dururken konut stokları da iyice azaldı. Piyasada sıfır konut arzında sıkıntılar kendisini hissettirmeye başladı. Bunun fiyatlara yansıması ise oldukça yüksek fiyatlamalara neden oluyor. Tüm bu gelişmeler ışığında insanlar ev sahibi olabilmek için alternatif modelleri tercih etmeye başladılar. Uygun bir araziye sahip olanlar prefabrik ev yaptırmayı en maliyetsiz seçenek olarak değerlendirmeye başladılar. 

PREFABRİK EV SEKTÖRÜ TALEPLERE YETİŞEMİYOR!

Prefabrik ev üretimi ve satışı yapan firmalar son günlerde çok yoğun bir taleple karşılaşmaya başladılar. Bu talep patlaması ile üreticiler seri üretime geçmelerine rağmen taleplere yetişemez oldular. Firmalar fiyatları yavaş yavaş yukarıya çekmeye başlarken buna rağmen betonarme evlerin maliyetlerine kıyasla prefabrik evler oldukça kazançlı bir yöntem olmaya devam ediyor. Betonarme ev için harcanacak zam ve maliyet ile birkaç tane prefabrik ev yaptırılabiliyor. 

PREFABRİK EV FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİYOR?

Prefabrik ev yaptırmak isteyenler fiyatların neye göre belirlendiğini merak ediyorlar. Öncelikle prefabrik evlere proje odaklı bir fiyatlama yapılıyor. Firmaların belirlediği projelerde müşterilere farklı seçenekler sunuluyor. 1. sınıf kalite malzeme ile üretilen prefabrik evlerin fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Ancak bu malzemeler prefabrik evlerin uzun yıllar kullanılmasına olanak sağlıyor. Firmalar garanti sürelerini çok uzun tutmasalar da şu anda kaliteli bir malzeme ile üretilen prefabrik evlerin 50 yıl dayanırlılık potansiyeli bulunuyor. Daha düşük kaliteli prefabrik evlerin fiyatları biraz daha uygun olabiliyor. O evler de barınma ihtiyacı açısından arzu edilen niteliklere sahip olabiliyor. 

EN UCUZ PREFABRİK EV KAÇ TL?

Prefabrik ev fiyatları çok farklı seviyelerde olabiliyor. 45 metrekare büyüklüğünde 2+1 prefabrik ev yaptırmak isteyenlere ortalama 60 Bin TL ile 75 Bin TL seviyelerinde bir fiyat çıkarılıyor. Bu evler oldukça mütevazi olurken görünüm açısından dikkat çekici olabiliyor. Prefabrik evlerin metrekaresi yükseldikçe fiyatlar da artıyor. 60 Metrekare, 85 Metrekare, 120 metrekare büyüklüklerinde prefabrik evler de yaptırılabiliyor. Bu evlerin fiyatları da 100 Bin TL'den başlayıp 250 Bin TL'ye kadar çıkabiliyor. 

Prefabrik evlerde ilgi çeken bir model de villa tipi evler oluyor. 2 katlı olarak tasarlanan bu evlerin fiyatları biraz daha pahalı oluyor. Bu şekilde 90 metrekareden başlayan ve 250 metrekareye ulaşabilen büyüklüklerde prefabrik evler yapılabiliyor. Bu evlerin de fiyatları 150 Bin TL'den başlayıp 600 Bin TL'ye çıkabiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@