En Üst Katta Oturanlar Çatıyı Kapatabilir Mi, Son Katta Oturanların Hakları Nelerdir?

Apartmanlarda son katta oturanlar ile diğer kat malikleri arasında çatının kapatılması ve dam izalasyonu gibi konularda sıklıkla tartışmalar yaşanabiliyor. Tapuda teras kullanım hakkı var mı?

Emlak Haberleri 23.12.2021 - 12:49 23.12.2021 - 12:49 Gülcan Özer

Kış mevsiminin gelmesi ile beraber çatı kullanımları ve tadilat masrafları binalarda yine büyük sorunlara yol açarken en üst katta oturanlar haklarını araştırmaya devam ediyor. Özellikle de soğuk havadan etkilendiği için üst katta oturanlar çatının kapatılması konusunda sıkıntılar yaşarken yine akan çatıların tadilatı konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. 

Çatının ortak alan olup olmadığı sorusu kadar dubleks dairelerde terasın kullanım hakkı da tartışmalara konu olabilmektedir. Peki, çatıyı kapatarak teras olarak kullanmak yasal mı, çatı ortak alan mıdır, dubleks çatı ortak alan mı, dubleks dairede teras kime aittir?

DUBLEKS DAİREDE ÇATI ORTAK ALAN MI, TAPUDA TERAS KULLANIM HAKKI VE TERAS KİME AİTTİR?

Apartmanlarda kullanım alanları tapuya göre belirlenmekte olup kat maliklerinin kendilerine ait olan alanlar bulunduğu gibi ortak kullanım alanları da bulunmaktadır. Bu alanlardan biri de çatıdır. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında binanın çatısı ortak kullanım hakkıdır ve bu alanın kullanım hakkı ile tadilat giderleri tüm bina sakinlerine aittir. Ancak çatı ile teras konusunda bilgi karışıklığı yaşanmaktadır. Teras kat malikinin kendisine aittir ve terasın akıtması durumunda tadilat gideri tıpkı kullanım hakkının ev sahibine ait olması gibi yine kendisine aittir. 

SON KATTA OTURANLAR ÇATIYI KAPATABİLİR Mİ, EN ÜST KATTA OTURANLARIN HAKLARI NELERDİR?

Hayır, Kat Mülkiyeti Kanuna göre çatı ortak alan olarak kabul edilmekte olup tüm kat maliklerinin ortak rızası olmadan çatının kapatılması ya da tek bir kişiye tahsis edilmesi mümkün değildir. Sadece son katta oturanların çatının akması durumunda bu çatıyı tadilat ettirilmesini talep etme hakkı bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@