ENAG'dan tüyler ürperten enflasyon tahminini açıkladı, enflasyon 3 haneli rakamların da ötesinde..

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Enflasyon ve Kur Raporu'nu yayımladı. Raporda, enflasyonun yüzde 200'lere çıkabileceğini belirtildi.

Finans 27.05.2022 - 09:07 27.05.2022 - 09:14 Büşra Uluşen

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Nisan ayı enflasyon rakamı nisan ayında 7,25; yıllık bazda ise yüzde 69,97 oldu. Bir grup ekonomistin bir araya gelerek halkın yaşadığı gerçek enflasyonu hesaplamaya yönelik çalışmalar yürtüten Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yeni enflasyon tahminini açıkladı. 

Önlem alınmazsa TÜİK yüzde 100, ENAG yüzde 200!

Enflasyon rakamları hakkında değerlendirme yapan ENAG, Türkiye'de enflasyona yönelik bir önlem alınmadığı takdirde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonunun yüzde 100'leri, ENAG enflasyonunun ise yüzde 200'leri bulabileceğini iddia etti. 

'' TÜİK verileri gerçeği yansıtmıyor ''

Sözcü'nün haberine göre, ENAG tarafından yayımlanan Enflasyon ve Kur Raporu'nda, TÜİK'in ekonomiye yönelik yanlış sinyaller vermesiyle Merkez Bankası'nın rezervlerini kaybederek, önlenemez boyutta kredibilite kaybına uğramasının, döviz kuru ve enflasyonu yukarı taşıdığı belirtildi. 

TÜİK'in enflasyon verilerinin gerçği yansıtmadığını ve bu sebeple halkın reel gelirinin düştüğünü, böylelikle de tasarruf / yatırın dengesinin bozulduğu ifade edildi. ,

Yüksek enflasyona karşı tedbir alınması gerekiyor

ENAG, Türkiye'nin artık yurtdışından dolar ve Euro bazında yüzde 10'ların üzerinde faizle borçlanmak durumunda kalacağını iddia ederek, enflasyonun resmi verilere göre 3 haneye çıkmaya; ENAGrup ölçümlerine göre ise yüzde 200'leri bulma ihtimalinin günden güne arttığı belirtildi. 

ENAG, TÜİK'in baz etkisine güvenerek enflasyonu aşağı çekme politikasının bu rakamların yükselişinin önüne geçmeyeceğine vurgu yaparak, karar vericilere enflasyonun ateşini alacak ek tedbirlere gidilmesi konusunda tavsiyede bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@