Enerji Bakanı Açıkladı "300 Bin Konutun İhtiyacını Karşılayacak Doğalgaz Kaynağı Bulduk"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trakya'da bulunan doğalgaz rezervine değinerek yeni arayışların da devam ettiğini müjdeledi.

Gündem 15.02.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trakya'da bulunan doğalgaz rezervine değinerek yeni arayışların da devam ettiğini müjdeledi.

Bakan Dönmez büyük bir heyecan yaşanmasına neden olan yeni doğalgaz rezervi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Trakya bölgesinde bulunan doğalgaz rezervinin 10 yıl süre boyunca 300 bin konutun doğalgaz ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Bakan Dönmez yeni kaynakların araştırılmasına da devam ettiklerini söyledi. Türkiye'nin 81 İlinde Doğalgaz Var! Gelinen son noktada Türkiye'nin tüm illerinde doğalgaz olduğunu belirten Bakan Dönmez "Bugün 81 ilin 81'inde doğalgaz var. Sadece il merkezlerinde değil 510 yerleşim biriminde de doğalgaz var. Dün şehirlerimizde adeta maskesiz gezemezken, nefes almazken bugün pırıl pırıl şehirlerimiz var.Belki annelerimiz, babalarımız daha iyi hatırlayacak, yeni nesil bunları çok eskinde kullanıyormuş gibi anlayabilir. Ama kömür döneminde herkes, kömürünü, kışlık odununu hazırlıyor. Kovalarla odalarımıza çıkarıyorduk. Sadece bir odamızı ısıtıyorduk. Diğer odalar Sibirya gibiydi.Hastalıkların sayısı sürekli artıyordu. Belediyeler kışın taşıdığı çöpün yarısı küldü. Bunlar da azalmış oldu. Çevre açısından da son derece faydalı bir çağdaş yakıtı, temiz yakıtı şehirlerimizle buluşturmuş olduk. Şuanda ülkenin yüzde 62'si doğalgazı kullanır vaziyete geldi. Bu doğalgaz kullanımı açısından bu oran Avrupa'nın birçok ülkesinden daha ileride" dedi. Türkiye Doğalgaz'ı Dolarla İthal Ediyor Doğalgazın dövizle ithal edildiğini belirten Bakan Dönmez  "Doğalgaz yaygınlaştırıyoruz ama ithal ettiğimiz de bir ürün. Onun için verimli kullanacağız. Çünkü döviz ödüyoruz almak için. Dua edin doğalgaz bulalım. Kendi ihtiyacımız kadar olan kısmını kendimiz üretelim.İnşallah bir kaç hafta içerisinde kaynağa ulaşmış olacağız. Var mı, yok mu belli olacak. Yine geçtiğimiz hafta Trakya'da bir karasal çalışmada yeni bir doğalgaz kaynağını keşfettik. Orada da doğalgaz üretimine başladık. Bu iki kaynağımızda 300 bin konutun 10 yıl süreyle doğalgaz ihtiyacını karşılayacak eşdeğerde bir rezerve sahip olmuş olduk.Bolu'da 300 bin hane yoktur. Bolu gibi 3 tane ilimizin 10 yıl süreyle doğalgazını karşılayacak bir keşfe imza atmış olduk. Bu yeter mi yetmez. Farkındayız, çalışıyoruz. İnşallah daha da fazla bulursak milletin hizmetine bunu sunmuş olacağız" diyerek yeni kaynağın boyutlarını da dile getirdi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@