Enerji Bakanı Açıkladı, Elektrikte Yeni Döneme Geçiliyor! Kademeli Tarife Nedir, Faturalara İndirim Yapılacak Mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 1 Ocak 2022'den itibaren elektrikte kademeli tarifeye geçileceğini açıkladı. Elektrikte kademeli tarife nedir, elektrik faturaları ne kadar düşecek?

Finans 07.12.2021 - 21:46 07.12.2021 - 21:46 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de elektirk tüketiminde yeni bir döneme geçileceği resmen açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir son dakika açıklaması yaparak elektrikte kademeli tarifeye geçiş yapılacağını duyurdu. Konutlarda kullanılan elektriğin fiyatlamasını değiştirecek olan bu kademeli tarife büyük bir merakla araştırılıyor. Elektrikte kademeli tarife nedir? Elektrik faturaları düşecek mi? 

ELEKTRİKTE KADEMELİ TARİFEYE GEÇİLİYOR!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir açıklamada bulunarak, "Elektrik faturalarından alınan TRT payını ve Enerji Fonu kesintisini kaldırdık. Bu vatandaşlarımıza yılda yaklaşık 3 Milyar TL'lik bir destek vermemiz anlamına gelmektedir. Ayrıca 1 Ocak 2022'den itibaren de elektrikte kademeli tarifeye geçiyoruz. Bu yeni uygulama ile evinde az elektrik tüketen vatandaşlarımız daha az elektrik faturası ödeme imkanı elde edecekler." dedi.

ELEKTRİKTE KADEMELİ TARİFE NEDİR?

Elektrikte kademeli tarifeye geçilecek olmasıyla çok sayıda vatandaş bu yeni uygulamanın ayrıntılarını merak etmeye başladılar. Buna göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tüketim miktarlarına göre tüketiciler kademelere ayrılacaklar.ç Bu kademeleri belirlemede Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkili olacak. Şu anda devreye girecek olan elektrikte kademeli tarifeden sadece mesken tüketicileri yararlanabilecek. Bu uygulamanın neticesinde belirlenen kademenin altında elektrik kullanan mesken aboneleri daha az elektrik faturası ödeyecekler. Ancak belirlenen kademenin üzerinde elektrik kullanımı yapan meskenler ise daha yüksek elektrik faturası ödemek durumunda kalabilecekler. 

ELEKTRİKTE KADEMELİ TARİFE TARİFE FATURALARA NASIL YANSIYACAK?

Gelen ilk bilgilere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından mesken aboneleri için belirlenen aylık tüketim kademesi 130 kWh ile 150 kWh arasında olacak. Bunun bugünkü fiyatlamaya göre karşılığının ise 115 TL ile 137 TL arasında olduğu bildirildi. Elektrik faturası şu anda 137 TL'nin altında gelen vatandaşların Ocak ayından itibaren elektrik faturalarında bir miktar indirim yapılmış olacak. Ancak 137 TL'den daha yüksek elektrik faturası olan vatandaşlar ise daha yüksek elektrik faturası ödemek durumunda kalabilecekler.

Elektrikte kademeli tarifeye geçilmesiyle beraber faturaların ne şekilde etkileneceği uygulama aşamasında daha belirgin şekilde öğrenilebilecek. Ocak ayında mesken tüketicilerinin elektrik faturaları kademeli tarifeye göre hesaplanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@