Enerji Bakanı Dönmez Tarih Verdi! Faturalar Düşecek Bulunan Doğalgaz'ın Ne Zaman Kullanılacağı Belli Oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin doğalgaz hamlesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez ilk doğalgaz taşıması için 2023 yılını işaret etti.

Gündem 05.11.2021 - 17:17 05.11.2021 - 17:17 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu doğalgazın kullanımına ilişkin hükümetten resmi açıklama geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gazın kullanımına dair tarih verdi. 

ENERJİ BAKANI DOĞALGAZ KULLANIMI İÇİN TARİH VERDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bursa Uludağ Üniversitesi Stratejik Düşünce ve Genç Mühendisler Topluluğunca düzenlenen "2023'e Doğru Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye Konferansı"na katıldı. Konferans kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Bakan Dönmez Türkiye2nin enerji alanında attığı adımları değerlendirdi.

Türkiye'nin yaşadığı onlarca badireye rağmen sapasağlam ayakta olduğunun altını çizen Bakan Dönmez, geçmiş dönemle bazı kıyaslamalarda bulundu. Türkiye'nin bu süreçte doğum sancısı yaşadığını iade eden Bakan Dönmez, büyük ve güçlü Türkiye yolunda çekilen sıkıntıların sonunun hayırlı olacağını söyledi. 

Karadeniz'de Doğalgaz Keşfi

Karadeniz'de bulunan dopalgaz hakkında da konuşan Enerji Bakanı Fatih Dönmez 540 milyar metreküplük gaz keşfinin vatandaşları mutlu ettiğini söyledi. Bakan Dönmez bulunan gazın ne zaman kullanılacağına dair de tarih vererek 2023 yılı işaret etti. İşte o açıklama; 

"Yerli doğal gazda hedefimiz belli. 2023'e kadar gazın ilk fazını inşallah sisteme vereceğiz, bağlayacağız. İlk faz için açılması planlanan yaklaşık 10 kuyudan günde yine yaklaşık 10 milyon metreküp doğal gaz taşımayı hedefliyoruz. İkinci fazda artan kuyu miktarıyla birlikte karaya aktarılan doğal gaz miktarı da doğal olarak artmış olacak. 40 milyon metreküplere kadar çıkmış olacağız."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz kullanımı hakkında ayrıca maksimum seviyede doğalgaz çıkarımı yapıldığında Türkiye'nin ihtiyacının 3'te 1'inin karşılanacağını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@