Enerji Bakanı Duyurdu! Karadeniz'deki Doğal Gaz Ne Zaman Konutlarda Kullanılmaya Başlanacak?

Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın konutlarda ne zaman kullanılmaya başlanacağını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıkladı. Doğal gaz fiyatları ucuzlayacak mı?

Finans 14.12.2021 - 00:17 14.12.2021 - 00:17 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de en çok merak edilen konulardan birisi de Karadeniz'de geçtiğimiz aylarda keşfedilen doğal gazın ne zaman çıkarılmaya başlanacağı ve konutlarda bu doğal gaz kullanımının hangi tarihte olacağıydı. Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı bir canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu.

DOĞAL GAZ SORUNU YOK

Türkiye'de herhangi bir enerji sorunu bulunmadığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Ülkemizde özellikle doğal gaz konusunda herhangi bir problem yoktur. Elimizde doğal gaz var. Teknik olarak herhangi bir sorunumuz yok ve devam eden kontratlarımız var. Biz her yılın sonunda bir sonraki yılın planlamasını yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu dönem için yaptığımız planlama 50-51 milyar metreküp doğal gaz şeklindeydi. Buna 10 milyar metreküplük daha ilave yapıldı." dedi.

KARADENİZ'DEKİ DOĞAL GAZ 2023'TE ÇIKARILMIŞ OLACAK

Karadeniz'de keşfedilen doğal gaz hakkında da açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Karadeniz'de herkesin bildiği gibi çok önemli bir keşif yapmıştık. Çok önemli miktarda doğal gaz keşfetmiş ve çalışmalarına da hemen başlamıştık. Planlamalarımıza göre o doğal gazı 2023 yılında çıkarmaya başlamış olacağız. Doğal gazın keşfedildiği alan çok geniş bir saha olduğu için farklı uygulamalar yapmak durumunda kalıyoruz. Kuyular açmak yoluyla bu doğal gazı borularla karaya taşıyacağız. Kıyıya getirilen doğal gaz burada işlenerek kullanıma hazır hale getirilecek." dedi.

KONUTLARA YERLİ DOĞAL GAZ NE ZAMAN VERİLECEK?

Karadeniz doğal gazının üretim süreçlerine dair açıklama yapmaya devam eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Karadeniz'de ilk doğal gaz üretimi 2023 yılı9nda yapılmış olacak. Aynı tarihte yani 2023'te üretilen doğal gaz ulusal sisteme bağlanacak. Günlük 10 milyon metreküp doğal gaz üretecek bir sistemin planlamasını yaptık. 2025 yılına geldiğimizde ise günde 25 milyon metreküp doğal gaz üretimi yapıyor olacağız. orada üretilen doğal gaz ile konutlarda kullanılan doğal gazı karşılıyor olacağız ve dışa bağımlılığımızda önemli miktarda azalma gerçekleşmiş olacak." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@