Enerji Bakanı Fatih Dönmez Açıkladı! Elektrik Faturaları 3 İlde 3 Ay Erteleniyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir açıklama yaparak Kastamonu, Sinop ve Bartın'da elektrik faturalarının 3 ay süreyle erteleneceğini duyurdu.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Açıkladı! Elektrik Faturaları 3 İlde 3 Ay Erteleniyor!

Türkiye, Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Bölgeye çok sayıda kişi ve kuruluş tarafından yardımlar iletilirken devlet birimleri de vatandaşların gördükleri zararları karşılamak adına çalışmalar yürütüyorlar.

ELEKTRİK FATURALARININ ÖDENMESİ 3 AY ERTELENDİ

Sel felaketinin olduğu Kastamonu, Sinop ve Bartın ile alakalı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir açıklama yaptı. Bu son açıklamaya göre afetten etkilenen vatandaşların 3 ay süreyle elektrik faturalarının ödenmesi ertelenecek.

ENERHİ BAKANI FATİH DÖNMEZ AÇIKLAMA YAPARAK DUYURDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konu hakkında, “Sel felaketinin yaşandığı bölgelerde afetten etkilenen vatandaşlarımızın elektrik faturalarının ödenmesini 3 ay süreyle erteliyoruz. Bu erteleme işlemi için vatandaşlarımızın herhangi bir belge veya bilgi sunma zorunluluğu olmayacak.

Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının ertelenmesini talep etmeleri yeterli kabul edilecek. Yalnızca sözlü beyan esas alınarak bu fatura ertelemelerini yapmış olacağız. Devletimiz afetzede vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir.” dedi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 77'YE YÜKSELDİ

Sinop, Bartın ve Kastamonu'da yaşanan sel felaketleri nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların sayısı da artmaya devam ediyor. AFAD tarafından verilen son resmi bilgilere göre yaşanan sel felaketinden dolayı Kastamonu'da 62 kişi, Sinop'ta 14 kişi ve Bartın'da da 1 kişi hayatını kaybetti. Toplamda ise 77 vatandaşın sel sularına kapılarak hayatlarını kaybettikleri açıklandı.

AFAD SEL BÖLGESİNDEN VATANDAŞLARI TAHLİYE EDİYOR

Sel dolayısı nedeniyle yaşadıkları yerlerden tahliye edilen vatandaşların sayısı hakkında da bilgi verildi. AFAD verilerine göre Bartın'da 341 kişi, Kastamonu'da 1480 kişi ve Sinop'ta 560 kişi tahliye edilerek güvenli yerlere yerleştirildiler. Bu vatandaşlarıntüm masrafları AFAD tarafından karşılanırken zarar gören vatandaşlara da yardımlar yapılmaya başlandı.

BAKAN KURUM BÖLGEDE ÇALIŞMALARI YÖNETİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum günlerdir Kastamonui Bartın ve Sinop'ta hasar tespit çalışmalarını yerinde yönetiyor. Bakanlık birimleri tarafından hasar görev binaların zarar tespity çalışmaları yapılıyor. Ardından bu bölgeler için özel projeler hazırlanarak bu konuda TOKİ görevlendirilecek. Sel mağduru vatandaşlar için dere yatakları dışında güvenli alanlarda yaşayabilecekleri yeni konutlar inşa edilecek.

SONRAKİ HABER