Enerji Bakanından Elektrik Ve Doğalgaz Faturaları Açıklaması! 100 TL'lik Elektrik Faturasının 50 TL'si Devletten!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez elektrik ve doğalgaz faturaları hakkında açıklamalarda bulunup devlet desteklerinin devam ettiğini söyledi.

Finans 10.02.2022 - 18:55 10.02.2022 - 18:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de vatandaşların elektrik ve doğalgaz faturalarının yüksekliğinden şikayetçi olmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kapsamlı bir açıklama yaparak vatandaşlara devlet desteklerinin devam ettiğini söyledi. 2021 yılında elektrik ve doğalgaz faturalarına devlet olarak 100 Milyar TL'lik destek verdiklerini söyleyen Bakan Fatih Dönmez bu politikaların devam edeceğini belirtti.

100 TL'LİK ELEKTRİK FATURASININ 50 TL'SİNİ DEVLET KARŞILIYOR

Vatandaşların desteklenmelerine dair bilgiler veren Bakan Fatih Dönmez, "2021 yılında bizim hane başı verdiğimiz destek yaklaşık olarak yıllık 5 Bin TL'dir. Ayrıca akaryakıtta da hükümetimiz tarafından vatandaşlarımıza 65 Milyar TL'lik ÖTV desteği verilmiştir. Bu yıl için konuşacak olursak elektrikte birinci kademede yüzde 50, doğalgazda ise yüzde 75 oranında devlet desteği devam etmektedir. örnek verecek olursak 100 TL'Lik elektrik faturasının 50 TL'si ve 100 TL'lik doğalgaz faturasının 75 TL'si hükümetimiz tarafından karşılanmaktadır." ifadelerini kullandı.

4 MİLYON HANEYE DOĞALGAZ FATURASI DESTEĞİ VERİLECEK

Hükümetin dar gelirli vatandaşlara desteklerinin sürdüğünü söyleyen Enerji Bakanı Fatih Dönmez, "Son 3 yıl içerisinde dar gelirli vatandaşlarımızdan oluşan 2,1 milyon haneye toplam 6,4 Milyar TL'lik destek sağladık. Isınma yardımı alan hanelere destekler genişletilerek doğalgazı da yardım kapsamına soktuk. Yaklaşık 3 Milyar TL olacak olan doğalgaz desteğinden 4 milyon hane yararlanacak. Hane başı 450 TL ile 1.150 TL arasında değişen doğalgaz destekleri verilecektir." dedi.

DÜNYADA ENERJİ FİYATLARI YÜKSELİRKEN HÜKÜMETİMİZ DAR GELİRLİ HANELERE DESTEK OLUYOR

Vatandaşların siyasetçiler tarafından kışkırtıldığını söyleyen Enerji Bakanı Fatih Dönmez, " Son günlerde vatandaşlarımızın bazı siyasetçiler tarafından kışkırtılıp hizmetlerin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmak istediklerini görüyoruz. Enerji sektöründe çalışan binlerce emekçi kardeşimizin ekmekleriyle oynuyorlar. Elektrikte daha önce 150 kilovatsaatlik belirlenen kademeyi 210 kilovatsaat seviyesine yükselttik. Bunun yanında küçük ölçekli işletmeler ile sivil toplum kuruluşlarına dair gelen önerileri değerlendiriyoruz. Dünyada enerji fiyatları yükselirken hükümetimiz özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın mali yükünü hafifletecek politikalarına devam edecektir. Bu konuda yeni düzenlemeler yapıldıkça kamuoyu doğru bir şekilde bilgilendirilecektir. Bazı siyasetçilerin yönlendirmelerine değil yetkili kişilerin açıklamalarına dikkat edilmeli." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@