Enerji Kimlik Belgesi Alacaklar Dikkat: Sahte EKB Veriyorlar!

Enerji Kimlik Belgesi son başvuru tarihi için geri sayım hızlanırken şimdi de sahte enerji kimlik belgesi krizi çıktı. Peki, EKB nedir, enerji kimlik belgesi nasıl alınır, alınmazsa ne olur, cezası var mı, eski binalarda mantolama zorunlu mu?

EMLAK HABERLERİ 18.12.2019 - 13:40 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Enerji Kimlik Belgesi son başvuru tarihi için geri sayım hızlanırken şimdi de sahte enerji kimlik belgesi krizi çıktı. Peki, EKB nedir, enerji kimlik belgesi nasıl alınır, alınmazsa ne olur, cezası var mı, eski binalarda mantolama zorunlu mu?

Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım hızlandı. Bilindiği üzere 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB belgesi olmayan binalarda yer alan taşınmazların kiraya verilmesi ve satılması yasaklanıyor.SAHTE ENERJİ KİMLİK BELGESİ VERİLİYOR! Konu hakkında tüketicilere uyarıda bulunan Emre Alkin “1 Ocak 2020 tarihi itibariyle binalarda zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi (EKB), enerji verimliliği ve ısı tasarrufunun ölçümlenmesi açısından çok büyük öneme sahip.Yeni ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’ne sahip olması da önemli. Piyasada pek çok sahte Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ile karşılaşılıyor. VERİMDER olarak yaptığımız araştırmalarda düşük sınıf enerji kimlik belgesi alması gereken binaların, yüksek sınıf enerji kimlik belgesi aldığına rastladık.Sahte Enerji Kimlik Belgesi ile D sınıfına sahip olması gereken bir binayı B sınıfı gibi gösterebiliyorlar. Enerji sınıflarında yapılan sahteciliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle mutlaka evinizin Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’ni sorgulayın. Sahte olmayan Enerji Kimlik Belgesi’nde ise evin en verimli ve yüksek sınıfta olmasına dikkat edin. Eviniz sıcak bir yuva olurken, bütçe dostu da olsun” dedi. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TEK TEK DENETLEYECEK, SAHTE EKB BELGELERİ İÇİN EKB İPTALİ YAPILACAKVerilecek belgelerin tek tek inceleneceğini belirten Emre Alkin “Enerji Kimlik Belgesi (EKB), asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, ısıtma ve/veya soğutma, havalandırma, sıhhi sıcak su, var ise kojenarasyon, var ise fotovoltaik sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.Enerji Kimlik Belgesi (EKB), bazı kurum ve kişiler tarafından sahte olarak hazırlanarak tüketiciler ile buluşturuluyor. Bakanlığın yapacağı denetimler neticesinde gerçeğe aykırı ya da kötü niyetle belge düzenlendiğinin tespiti halinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) iptal ediliyor. Bu belgeyi düzenleyen kurum ve kuruluşlara ise hapis cezasına varan cezalar verilebilir" diyerek tüketicileri uyardı. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@