Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Eski Binalara Mantolama Isı Yalıtımı Zorunlu Mu?

Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başlayacak. Bu tarihten itibaren EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar kiraya verilemeyecek ve satılamayacak! Peki, EKB başvurusu nasıl yapılacak, EKB almak için ısı yalıtımı yaptırmak zorunlu mu?

Emlak Haberleri 08.11.2019 - 09:51 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başlayacak. Bu tarihten itibaren EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar kiraya verilemeyecek ve satılamayacak! Peki, EKB başvurusu nasıl yapılacak, EKB almak için ısı yalıtımı yaptırmak zorunlu mu?

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olması nedeni ile hükümet bir dizi enerji verimliliği uygulamasını hayata geçirmişti. Bunlardan biri de binalara enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirilmesi oldu. Enerji Kimlik Belgesi Nedir?Hükümet tarafından uygulamaya alınan “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, her binanın enerjiyi en etkin şekilde kullanması ve enerji tasarrufunu üst seviyeye çıkarmak amacı ile yetkili kurumlar tarafından verilen belgedir. Çıkarılan bu belgenin üzerinde o binaya ait olan enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, enerji tüketim sınıflandırması ve binanın sahip olduğu ısıtma ile soğutma sistemlerinin verimi ile alakalı olan veriler yer alır. Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlar tarafından verilmektedir. Bu kurumlar bakanlık tarafından belirlenmekte olup her binanın Enerji Kimlik Belgesi alması yasal bir zorunluluktur. Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mu, EKB Alınmazsa Ne Olur?Evet, EKB alınması yasal zorunluluk olark uygulanmakta olur Eski Binalara Mantolama Zorunluluğu Var Mı, Montalama Yapılmazsa Ceza Ödenir Mi?Eski binalara mantolama zorunluluğu bulunmuyor ancak EKB alınması yasal bir zorunluluk olarak uygulanıyor. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar için tapu devri ve kiralama işlemi yapılamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında ... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilgi Almak İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLAYINEmlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@