Enerji Kimlik Belgesi İçin Son Durum Ne, Tapu İşlemlerinde EKB İstenecek Mi, Zorunlu Mu?

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başladı. Peki, tapu işlemlerinde EKB zorunlu mu, enerji kimlik belgesi olmadan tapuda konut satışı ve tapu devri yapılabilecek mi, kira sözleşmesi imzalarken EKB istenecek mi?

EMLAK HABERLERİ 08.01.2020 - 11:00 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başladı. Peki, tapu işlemlerinde EKB zorunlu mu, enerji kimlik belgesi olmadan tapuda konut satışı ve tapu devri yapılabilecek mi, kira sözleşmesi imzalarken EKB istenecek mi?

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu Türkiye'nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Kamuoyunda yaşanan bilgi kirliliği vatandaşın yanlış bilgilendirilmesine neden olurken konu gündemdeki yerini koruyor. TAPU SATIŞINDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ İSTENECEK Mİ, EV SATARKEN EKB BELGESİ ZORUNLU MU?Hayır, yapılan açıklama ile tapu dairelerinde satış işlemlerinin aksamaması adına vatandaştan beyan alınacağı duyurulmuştu. Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa açıklamasında tapularda alım satım ve kiralamalarda EKB zorunluluğunun kaldırıldığını dile getirdi. Bunun yerine vatandaşın beyanının dikkate alınacağını belirterek "2017 yılının Temmuz ayında başlaması planlanan yönetmelik 1 Ocak 2020 tarihine ertelenmeşti. Bu tarih itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binalarda bulunan daireler için tapuda alım satım ve kiralama işlemi yapılmayacağı hatta binalara doğalgaz aboneliği gibi aboneliklerin dahi verilmeyeceği söylenmişti. Bizde bunu bekliyorduk. Çoğu bina zaten bu belgeleri teslim aldı. 2011 yılından beri yapılan yine binalarda da zaten tüm binalar bu genelgeye göre inşa edildi. Hatta en az C sınıfı olarak inşa edildi tüm binalar. 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapılan binalarda bu uygulama olmadığı için vatandaşa bu belgeyi alacaksın dedi. Binanın yalıtımına göre 7 sınıf içerisinde hangisi uygunsa ona göre enerji kimlik belgesi verilecekti. Enerji Kimlik Belgesi için mantolama zorunluluğu ya da ceza yaptırımı uygulanmayacak, sadece EKB olmayan binalardaki daireler için satış, kiralama ve abonelik yasağı getirileceği açıklanmıştı. Ancak yeni düzenleme ile bu zorunluluk ta ortadan kaldırıldı. TAPU SATIŞINDA EKB ZORUNLU MU?Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile alıcının konu hakkında bilgilendirilmesi koşulu ile Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda satışa izin verilmiş oldu. Vatandaştan belgenin kendisi istenmeyecek ve sadece beyan yeterli olacak. Yani tapu sahibi EKB belgem var derse satış yapılacak, EKB belgem yok derse de bu durumda alıcı tarafa buna rağmen konutu satın almak istiyor musun sorusu sorulacak. Alıcı kabul ederse satış yine de yapılacak. 

Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@