Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, EKB Ücreti Kaç Lira?

1 Ocak 2020 tarihi itibari ile enerji kimlik belgesi zorunluluğu yasal olarak başlayacak. EKB olmayan binalarda satış ve kiralama işlemleri yasaklanacak. Peki, enerji kimlik belgesi başvurusu nasıl yapılacak, ücreti kaç TL?

GÜNDEM 04.12.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

1 Ocak 2020 tarihi itibari ile enerji kimlik belgesi zorunluluğu yasal olarak başlayacak. EKB olmayan binalarda satış ve kiralama işlemleri yasaklanacak. Peki, enerji kimlik belgesi başvurusu nasıl yapılacak, ücreti kaç TL?

Enerji kimlik belgesi zorunluğu 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile başlayacak. Bu tarihten itibaren enerji kimlik belgesi olmayan binalarda konut satışı ve kiralaması resmen yasaklanmış olacak. Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?Binaların enerji seviyelerini gösteren özel belgeye enerji kimlik belgesi adı verilmektedir. EKB uzmanı mühendis ya da mimar çalıştıran Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketleri tarafından EKB verilmektedir. EKB Enerji Kimlik Belgesi Kaç TL, Daire Başı Kaç Lira Ödenir?Her firmanın uyguladığı farklı fiyatlandırma bulunmakta olup bizim emlak365.com olarak yapmış olduğumuz birkaç firma görüşmesi ile aldığımız ortalama daire fiyatı 50 lira oldu. Ancak bazı firmalar 5 daire üstü binalara özel indirimler uyguladıklarını belirtti. Isı Yalıtımı Olmayan Binalar Enerji Kimlik Belgesi Alabilir Mi, EKB Almak İçin Eski Binalarda Mantolama Zorunlu Mu?Eski binalara mantolama zorunluluğu bulunmuyor ancak EKB alınması yasal bir zorunluluk olarak uygulanıyor. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar için tapu devri ve kiralama işlemi yapılamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında ... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilgi Almak İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLAYINEnerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?Mimari ProjeIsı Yalıtım ProjesiElektrik ProjesiMekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma)Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@