Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı enerji kimlik belgesi zorunluluğu için geri sayım devam ediyor. Peki, enerji kimlik belgesi nedir, ne işe yarar?

EMLAK TERİMLERİ 30.05.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı enerji kimlik belgesi zorunluluğu için geri sayım devam ediyor. Peki, enerji kimlik belgesi nedir, ne işe yarar?

Enerji kimlik belgesi emlak ve inşaat sektörüne ait terminolojinin içinde yer alan bir kelime grubudur. Enerji kimlik belgesi, ilgili konut ve binaların satışı sırasında gerekli olan bir belge türüdür.Enerji Kimlik Belgesi olmadan alımı ya da satışı yapılan yapılar hakkında cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Enerji kimlik belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve takip edilmektedir.Aynı zamanda kontrolü ile de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yakından ilgilenmektedir. İnşası tamamlanan her bir binanın enerji kimlik belgesi edinmesi zorunludur. Bu belgeyi temin etmeden alım veya satım gibi işlemler yapılır ise mal sahibine Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Enerji Kimlik Belgesi Nedir?Enerji kimlik belgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olup bu belgenin alınması zorunludur. Enerji kimlik belgesinde birtakım bilgiler bulunmakta olup bu bilgiler şu şekildedir;•    İlgili yapının enerji kullanım miktarı •    İlgili yapının enerji tüketim miktarı •    İlgili binanın sera gazı ile olan ilişkisi ve sera gazı salınımına etkisi•    İlgili yapının enerji yalıtım durumuBaşta olmak üzere yapının enerji ile ilgili tüm unsurlarına yer veren bir kimlik belgesidir. Enerji kimlik belgesi yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmakta, kontrol edilmekte ve yürütülmektedir. Enerji Kimlik Belgesinin Amacı Nedir? Enerji kimlik belgesinin veriliş amacı ilgili yapının enerji tüketimini gözlemlemek ve enerji tüketiminin stabil kalmasını sağlamaktır. Enerji tüketiminin fazla olduğu yapılara ilişkin daha sürdürülebilir seçenekler sunulmaktadır.Enerji israfının önüne geçilmesi ve sürdürülebilir bir alan yaratılması hedeflenmektedir. Bina enerji kimlik belgesi ücreti kesilmekte olup ücret bedeli her yıl farklılık göstermektedir. Enerji kimlik belgesi alınmayan bina ve yapılar için cezai yaptırım uygulanmaktadır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@