Enerji Zamları Çimento Fiyatlarını Katladı! İşte Ocak 2022 İstanbul, Ankara, İzmir Çimento Fiyat Listesi!

İnşaat yapı malzemelerinin Ocak 2022 fiyatları araştırılmaya devam ediliyor. Çimento fiyatları ne kadar oldu? Çimento fiyatları artacak mı yoksa düşecek mi? 1 torba çimento kaç TL?

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 18:07 04.01.2022 - 18:07 Engin Uzunoğlu

İnşaat sektörü için kritik maliyet hesaplamaları yapılmaya devam ediliyor. Yapı malzemelerine gelen zamlar nedeniyle sektörel bozulma küçük büyük tüm birimleri çok derinden etkiledi. Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmanın en çok etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat serktöründe öngörülememezlik büyük bir sorun olmaya devam ediyor. İnşaat maliyetlerinde meydana gelen artış başta konut fiyatları olmak üzere tüm fiyatlamalarda bozulmalara neden oldu. 

İnşaat yapı malzemelerinin fiyatlarında meydana gelen artışların 2021'den 2022'ye kaydığı ortaya çıktı. Temel yapı malzemelerinden olan çimento fiyatları artmaya devam ederken sektörden gelen değerlendirmeler ise moral bozacak cinsten oldu. Çimento fiyatları artmaya devam edecek mi? Çimento piyasasındaki son gelişmeler neler? Çimento fiyatları ne zaman düşmeye başlayacak?

ÇİMENTO PİYASASI GÜNLÜK FİYAT ANALİZİ

Çimento sektöründen gelen son dakika bilgilerine göre bugün çimento fiyatlarında döviz kurlarındaki dalgalanmadan dolayı hafif bir yükseliş kaydedildi. Sektör kaynakları enerji maliyetlerindeki artışların fiyatları olumsuz etkilemeye devam ettiklerini bildirdiler. Özellikle yılın ilk gününde yapılan elektrik ve doğal gaz zamlarının maliyetleri arttırdığının altı çizildi. Bir yandan da yükselen kömür fiyatları maliyetleri üst seviyeye taşımaya devam ediyor. İç piyasada talep azalırken ihracat kanalında ise talep artışlarının gözlemlendiği bildirildi. 

ÇİMENTO İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Çimento kullanımı inşaat sektörünün kolay kolay vazgeçemeyeceği bir faaliyet olmaya devam ediyor. Çimento olmadan betonarme yapıların yapılmasının imkanı bulunmuyor. Betonun ana hammadde olan çimentoya çeşitli alternatifler denense de maliyet açısından alternatif olacak bir ürün şu ana kadar elde edilemedi. Bundan dolayı her inşaatta yüklü miktarlarda çimento kullanılabiliyor. Bu da yüksek talep anlamına geliyor. Talepler arttıkça da fiyatlarda da düşüş yönünde bir gelişme kaydedilemiyor. 

ÇİMENTO SATIŞINDA NAKLİYE MALİYETLERİNE DİKKAT!

Çimento fiyatlarında belirleyici olan bir diğer unsur da nakliye maliyetleri oluyor. Çimento yükte ağır pahada hafif bir ürün olan nitelendiriliyor. Dolayısıyla nakliye maliyetleri çok yüksek olabiliyor. Türkiye'de çimento piyasası bölgesel olarak konumlanmış olsa da nakliye önemli bir maliyet bırakmaya devam ediyor. Çimento alımı yapmak isteyen firmalar ve kişiler pazarlık aşamasında nakliye maliyetlerini de göz önünde bulundururlarsa kazançlı bir alışveriş yapma imkanı elde edebiliyorlar. 

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Çimento fiyatları lden ile değişiklik gösterebiliyor. Bundan dolayı her ilde farklı fiyatlar görülebiliyor. Ocak 2022 itibariyle ortalama çimento fiyatları şu şekilde oluştu:

-1 Kg Gri Çimento: 9 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 19 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 24 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 55 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 17 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 32 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 41 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 95 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@