Enflasyon Depremi Faizi Ateşledi, Parası Olana Yağlı Kapı Açıldı! 32 Günlük En Yüksek Faiz İle Çalışmadan Maaş Mümkün

Yükselen enflasyon faizi de uçurdu. Rekor kıran enflasyon rakamları en çok bankada parası olana yaradı. Bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları ile bankada parası olan çalışmadan maaş alacak

Finans 12.04.2022 - 08:10 12.04.2022 - 08:18 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken ekonomide yaşanan dalgalanma faiz oranlarında da kendisini hissettirmeye devam ediyor. Özellikle de Türk Lirası mevduat hesabı faiz oranları enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından yukarı yönlü hareket ederken bankalar ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarını da değiştirdi. 

Faiz oranlarında yaşanan yükseliş bankada parası olanlara yararken kredi çekmek isteyen kişilerin omuzlarındaki faiz yükünü ise arttırdı. Bankalar belirsizlik ortamı nedeni ile faiz iştahını kaybederken, vatandaşı caydırmak için oranlar yükseltildi. Böylelikle kredi başvurusu yapacak olan kişilerin sayılarının azaltılması amaçlanırken vatandaş ise yüksek faiz oranlarına rağmen ihtiyaç kredisi paketlerine olan taleplerini sürdürdü. 

BANKALARIN MEVDUAT FAİZ ORANLARI ENFLASYONLA YÜKSELİŞE GEÇTİ! 

Merkez Bankası tarafından beklenen faiz artırımı kararı çıkmamasına rağmen enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükselişin etkisi ile mevduat faizleri de yükselişe geçti. TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon raporuna göre Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 61 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekoruna bir adım daha yaklaşırken yaşanan yükseliş faizleri de tetikledi. 

32 günlük getiri hesaplama

32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların mevduat faiz oranlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik sonrasında bankada parası olanlara aylık maaş gibi faiz kazancı elde etme imkanı sunuldu. 32 günlük vadeli mevduat hesabı açarak bu hesapta 250 bin lirasını değerlendiren bir kişi asgari ücret maaşı olan 4 bin 250 liranın biraz üstünde kazanç elde edecek. Yani çalışmadan maaş alacak! 

32 günlük getiri 12 nisan

Alternatif Bank VOV hesap en yüksek faiz veren banka olarak öne çıkarken en yüksek vadeli faizi ise yüzde 20,50 olarak güncellendi. Bu oran üzerinden 250 bin TL'nin 1 aylık faiz getirisi ise 4 bin 264 TL olarak hesaplandı. 

kamu bankası oranı

ZİRAAT BANKASI, VAIKFBANK MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ, KAMU BANKALARININ FAİZ ORANI NE KADAR OLDU?

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası yüzde 13,25 oranının uygularken Vakıfbank ise Arı Hesabı ile sunduğu hoş geldin faizi sayesinde yüzde 17 oranı ile en yüksek faiz veren kamu bankası oldu. Vakıfbank'ta 250 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 3 bin 540 TL oldu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@