Enflasyon Düştükçe Faiz İndirimi Yapılan Konut Kredisi Kampanyası Halkbank'tan Geldi!

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlara Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi vererek olası enflasyon düşüşlerinde müşterilerine faiz indirimi sağlıyor. 

Finans 23.09.2021 - 03:00 23.09.2021 - 03:03 Engin Uzunoğlu

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar bankaların standart konut kredilerinin dışında kalan kampanyaları araştırıyorlar. Bankaların müşterilere sundukları konut kredileri içerisinde Halkbank'ın enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası dikkatleri çekmeyi başarıyor. Bu konut kredisi kampanyası ile müşterilere önemli bir imkan veriliyor.

HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI

Halkbank tarafından müşterilere ev satın alırken verilen nakit desteklerinden olan enflasyona endeksli konut kredisi kampanyasında bazı avantajlı imkanlar sağlanıyor. Müşteriler eğer enflasyon oranlarının düşeceğini düşünüyorlarsa bu kredi kampanyasından yararlandıklarında periyodik olarak konut kredisi faiz oranlarında indirim elde ediyorlar. 

Enflasyon düşüşlerinde kredi faizlerine indirim yapılmasından dolayı müşteriler kredi taksitlerini de azaltabiliyorlar. Böylelikle konut kredisi geri ödemeleri oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Ancak bu konuda bir de risk bulunuyor. Eğer konut kredisi vadesi süresinde enflasyon oranlarında artış meydana gelirle müşterilerin konut kredilerinde de olumsuz bir yansıma olabilir. Böyle bir durumda da müşterilerin konut kredisi taksitleri artabilir.

6 AYDA VEYA 12 AYDA BİR GÜNCELLEME

Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası hesaplamasında TÜİK tarafından açıklanan en güncel Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık oranlarına banka marjı eklenerek güncelleme yapılıyor. Müşterilerin tercihlerine göre konut kredisi faiz oranları 6 ayda bir veya 12 ayda bir güncelleme yapılıyor. 

Yüksek enflasyonun meydana gelmesi durumunda müşteriler banka tarafından güvence altına da alınıyorlar. Bu kredi kampanyasının sistemi gereği müşteriler yüksek enflasyon riskinde azami bir faiz oranı uygulanarak daha yüksek faizlere maruz kalmıyorlar. 

Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası kapsamında müşterilere 120 aya kadar vade imkanı ile konut kredisi veriliyor. 10 yıl vadede çekilen krediler uzun bir vade süresine yayıldığı için konut kredisi taksitleri de daha düşük seviyede olabiliyor. 

Halkbank'ın bu konut kredisi kampanyası ile müşterilere sunduğu bir imkan da erken ödeme tazminatının uygulanmaması oluyor. Müşteriler kredi borçlarını erken ödeyerek kapatmak istediklerinde herhangi bir tazminatla karşılaşmıyorlar. 

KONUT KREDİSİ ÖRNEK MALİYET TABLOSU

halkbank konut kredisi maliyet tablosu

Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi kampanyası için örnek hesaplama tablosunu yayınladı. Aylık akdi ve azami faiz oranlarına göre 100 Bin TL konut kredisi için maliyetleri açıklayan Halkbank kredi şartlarını da duyurmuş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@