Enflasyon Kıvılcımı Çaktı, Dolar Patlattı! En Yüksek 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Kazancı 2022 Yılına Rekorla Başladı

Enflasyon rakamlarında yaşanan sert yükseliş ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanma bankaların kredi faiz oranlarına yükseliş olarak yansıdı. Merkez Bankası faiz indirdi, bankalar faiz yükseltti!

Finans 03.01.2022 - 08:05 03.01.2022 - 08:06 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından peş peşe yapılan faiz indirimleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan tüm yüksek faiz karşıtı açıklamalara rağmen bankalarda faiz yangını büyüyerek devam ediyor. Özel bankalar birbiri ardına kredi faiz oranlarını yükseltirken sıcak para peşine düşen bankaların tümünde kamu bankaları da dahil olmak üzere 32 günlük vadeli mevduat faizi oranları da yükseliyor. 

Bankalar TL mevduat toplamak için adeta birbirleri ile yarışa girerken 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için de yükseliş yaşanmasına neden oluyor. Bankalar yüksek maliyetle topladıkları paraları ucuz kredi olarak dağıtmaya yanaşmazken özellikle de konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselişini sürdürüyor. 

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ ORANLARI YÜKSELDİ, PARAYI BANKAYA KOY YAN GEL YAT DÖNEMİ TEKRAR BAŞLADI! 

Parayı üretime yönlendirebilmek adına vadeli mevduat faizlerinin düşürülmesi amaçlanırken evdeki hesap çarşıya uymadı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2021 senesinde peş peşe yapılan indirimler ile politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekildi. 

mevduat fazilerinde son durum nedir 3 ocak

500 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası her faiz indirimi yaptığında önce dolar, sonra enflasyon yükseldi. Yaşanan yükseliş ile bankaların hem vadeli mevduat hem de kredi faiz oranları yükselişe geçti. Parasını bankaya koyanlara rekor faiz kazancı dönemi yeniden başladı. 

3 ocak vadeli mevduat faizi

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZİ EN YÜKSEK HANGİ BANKADA, TL MEVDUATTA SON DURUM NE, FAİZLER YÜKSELDİ Mİ?

Evet, bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçti. Bankalar sıcak para arayışına girerken en yüksek vadeli mevduat faizi tabela oranı olarak yüzde 21 seviyesini görürken bazı bankaların bu oranı Ocak ayı ile beraber şubelerde yüzde 25 seviyesine kadar çektikleri belirtiliyor. Yani şubeden vadeli mevduat açan ve hesap bakiyesi 100 bin TL üstü olan kişilere şubelerden pazarlıkla daha yüksek faiz getirisi elde etme imkanı sunuluyor. 

3 ocak konut kredisi faiz oranlar ı

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN UYGUN EV KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Ne yazık ki mevduat faizlerinde yaşanan yükseliş, kredi faiz oranlarına da yansıyor. En düşük konut kredisi faiz oranı devlet bankalarında yüzde 1,20 olarak uygulanırken özel bankalarda bu oran yüzde 1.75 seviyesinden başlıyor. 

3 ocak ihtiyaç kredisi faiz oranları

EN DÜŞÜK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI OCAK 2022 HANGİ BANKADA?

İhtiyaç kredisi faiz oranları 2022 yılına sert yükselişle başlarken özel bankalarda en uygun kredi faiz oranı 2.03 ile QNB Finansbank tarafından verilirken devlet bankralarında ise en düşük ihtiyaç kredisi faizi 1.55 oranı ile Vakıfbank tarafından uygulanıyor. 

100 bin faiz getirisi 3 ocak

100 BİN TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ! 100.000 LİRA AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİR OCAK 2022?

Mevduat faizi yükselişini sürdürürken 100 bin liranın aylık faiz getirisi ise en yüksek faiz veren banka ve en yüksek mevduat faizi üzerinden 1.749 liraya yükselmiş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@