Enflasyon Oranları Faiz Oranının Üzerinde! Merkez Bankası Eylül PPK'da Faiz Mi Artıracak?

Merkez Bankası faiz oranlarında indirim ihtimalleri konuşuluyordu. Ancak enflasyon oranlarının yüzde 19.00'luk faizin üzerine çıkması sonrası beklentiler değişti.

Finans 03.09.2021 - 10:52 03.09.2021 - 10:52 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon oranlarına dair verileri paylaştı. Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardında ortaya çok dikkat çeken bir nokta çıktı. Zira enflasyon oranları şu dönemde politika faiz oranlarının üzerinde bulunuyor. 

ENFLASYON ORANLARI FAİZ ORANLARININ ÜZERİNDE

TÜİK tarafından ilan edilen enflasyon verilerine bakıldığında TÜFE oranlarının yıllık yüzde 19.25 bandına çıktığı görülüyor. Enflasyon oranlarına dair açıklamasında kurum "TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,12, bir önceki yılın Aralık ayına göre ,65, bir önceki yılın aynı ayına göre ,25 ve on iki aylık ortalamalara göre ,78 artış gerçekleşti." açıklamasında bulundu. Enflasyon oranlarında oluşan yüzde 19.25'lik rakam politika faiz oranlarının üzerinde yer alıyor. Peki Merkez Bankası bu durumda ne yapacak?

MERKEZ BANKASI BU DURUMDA NE YAPACAK?

Merkez Bankası'nın faiz oranlarına dair alacağı karar daha fazla merak konusu oldu. Zira faiz indirimine dair gelen son açıklamaların ardından ekonomistlerine beklentileri de açıklanmıştı. Son yayımlanan beklenti raporunda faiz oranlarının en erken 2021 yılının son çeyreğinde düşeceği yönünde olmuştu.

EYLÜL AYI PKK FAİZ KARARI

Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Para Politikaları Kurulu (PPK) faiz toplantısında uzmanlar enflasyon öncesi beklentilerini sabit faiz olarak açıklamışlardı. Enflasyon oranlarının açıklanması ve faiz oranlarının üzerinde enflasyon rakamlarının oluşması sonrası ise beklentiler değişti. Ekonomistler ilk PPK toplantısında enflasyon oranları kapsamında bir faiz artışı olabileceğini ifade ettiler. 

İLK DEĞERLENDİRMELER 0.25 PUANLIK ARTIŞ

Enflasyon oranlarına dair basında yer alan ilk değerlendirmelerde ise faiz oranlarının yüzde 0.25 puan yani 25 baz puan artırılabileceği yönünde oldu. Bazı ekonomistler faiz artışının 50 baz puan olup faiz oranlarının yüzde 19.50 seviyesine çıkarılabileceğini ifade ettiler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@