Enflasyon Şoku Faizi Uçurdu! Bankalar TL Avına Çıktı, Okkalı 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Aylık Getirisi 8.530 TL Oldu

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyonu sonrasında bankalardan kritik faiz hamlesi geldi. Bankaların güncel vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükseldi, en yüksek faiz getirisi katlandı.

Finans 05.04.2022 - 08:29 05.04.2022 - 08:29 Gülcan Özer

Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları yüksek çıkan enflasyon rakamları sonrasında rotasını bir kere daha yukarıya çevirdi. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş Mart ayında adeta alev alırken bankalar TL avına çıktı. 

Kasalarında Türk Lirası miktarı azalan bankalar yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı sunarak müşterilerinden TL çekmeye çalışırken yükselen enflasyon oranları en çok bankada parası olanlara yaradı. Bankaların kendi aralarında tutuştuğu müşteri kapma yarışı da bankada parası olan kişilere daha yüksek faiz oranı sunulmasını destekledi.

ENFLASYON RAKAMLARINDAKİ YÜKSELİŞ BANKA FAİZLERİNİ NASIL ETKİLEDİ?

Tüm Türkiye'nin beklemiş olduğu enflasyon rakamları dün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanmıştı. TÜİK TEFE TÜFE Mart 2022 enflasyon rakamı aylık yüzde 5,41 ve yıllık TÜFE yüzde 61 seviyesini aşmış, enflasyon son 25 senenin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Yaşanan yükseliş bankaların faiz oranlarına da yansıdı. 

Bankadan kredi çekmek isteyen kişiler için ne yazık ki mağduriyet devam ederken ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında yükseliş sürdü. Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz indirimi ve sonrasında faizin sabit tutulmasına rağmen bankalar enflasyon rakamlarında ki yükseliş ve ekonomideki çalkantı nedeni ile kredi verme iştahını kaybederken bunu da faiz oranlarına artış olarak yansıttı. 

32-günlük-en-yüksek-faiz

EN YÜKSEK 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Kredi faiz oranlarında olduğu gibi bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları da yükseliş gösterdi. En yüksek faiz veren banka yüzde 20.50 oranı ile Alternatif Bank VOV hesap olurken bu hesap üzerinden 32 günlük vadeli mevduat hesabı açan bir kişinin 500 bin lirasına karşılık olarak alacağı aylık mevduat hesabı faiz kazancı 8 bin 500 TL sınırını da aşarak 8 bin 537 TL seviyesine ulaştı.

32 günlük faiz hesaplama 5 nisan

Bankaların mevduat hesabı faiz oranları şu şekilde sıralandı: 

Aktif Bank N Kolay Bono Hesabı 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Yüzde 20.00

Ziraat Bankası 32 Günlük Vadeli Mevduat emlak365.com Hesabı Faiz Oranı Yüzde 14.50

Vakıfbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Yüzde 18.50

Fibabanka Kiraz Hesap 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Yüzde 20.00

Akbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Yüzde 18,25

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@