Enflasyon ve Dolar Derken Sıra Faizdeki Köpüğe Geldi! Banka Kredi Faiz Oranları İçin Son Dakika Hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faize karşı olduğunu açıklarken enflasyon, dolar sonrası faizdeki köpük için kritik hamle geldi. Kredi faizleri ne kadar, en uygun kredi hangi bankada, faizler düşecek mi?

Finans 26.01.2022 - 10:12 26.01.2022 - 10:12 Gülcan Özer

Türkiye pandeminin neden olduğu ekonomik sorunlar ile boğuşmaya devam ederken dolar kuru ve enflasyon rakamları için başlatılan mücadele bankaların faiz oranlarına doğru kayıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamalar ile yüksek faize karşı olduğunu belirterek faiz oranlarını düşeceklerini açıklamasının ardından Merkez Bankası faiz indirimi yapmaya başlamıştı. 

Ancak, tüm açıklamalar ve Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen bankaların kredi faiz oranlarını indirmemesi ve kredi çekmek isteyen kişiler ile işletmelere zorluk çıkarması üzerine yeni planlar devreye alındı. Finans kulislerinde konuşulanlara göre bankacılık sektöründe yaşanan sorunları çözmek için yeni alternatif planlar üzerinde çalışmalar başladı. Amaç faiz oranlarındaki üzerindeki köpüğü almak, yükselen kredi faiz oranlarını makul seviyelere çekmek. 

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞER Mİ, İHTİYAÇ KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ? - SON DAKİKA! 

Elde edilen ilk bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem yükselen faiz oranları hem de iş dünyasının krediye olan erişiminin kesilmesi nedeni ile yeni müdahale talimatı verdi. Hatırlanacağı üzere benzer bir sorun pandeminin ilk patlak verdiği dönemde yaşanmış, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri bankaların faiz oranlarına yansıtılmamıştı. 

banka faizleri ne zaman düşer

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerine kredi reddi kararı verirken süreçte BDDK devreye girmiş, aktif rasyosu uygulaması ile elindeki mevduatın belirli tutarını kredi vermeyen bankalara yüksek para cezaları uygulanmaya başlanmıştı. Süreçte bankaları kredi vermeye mecbur edecek yeni düzenlemeler üzerinde çalışılacak. 

kredi faiz oranları düşecek mi-2

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Yeni uygulama ile bankaların yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkan faiz oranları üzerindeki köpüğün alınmasının sağlanması hedefleniyor. Bankalar kredi vermek için mecbur olarak faiz oranlarını düşürmek zorunda kalacak. Ancak, uygulamanın kesin olarak devreye alınıp alınmayacağı ya da ne zaman alınacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. 

kredi faizleri ne zaman düşecek-1

KAMU BANKALARININ SERMAYE ARTIŞI KARARI YENİ KREDİ HAMLESİNİN ALT YAPISI İÇİN Mİ ALINDI?

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız günlerde 3 kamu bankası olan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından sermaye artışı kararı alınmıştı. Söz konusu kararın devlet bankalarının faiz oranlarını ve kredi kampanyalarını desteklemek için alındığı, kamu bankalarının yapacakları faiz indirimi ile özel bankaları da bu indirime ortak etmeye planladıkları belirtiliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@