Enflasyon Verileri Sonrası Citi Fed Faiz Tahminini Değiştirdi!

Citi ekonomistleri önceki günlerde Fed'in Mart ayında yapacağı faiz artırımı için tahminini açıklamıştı. ABD enflasyon verileriin açıklanmasıyla Citi, faiz tahmininde güncellemeye gitti.

Finans 11.02.2022 - 14:20 11.02.2022 - 14:20 Büşra Uluşen

Dünyanın en büyük şirketi Citigroup ekonomistleri, Amerika Birleşik Devletleri'nin enflasyon oranını açıklamasının ardından gözlerini Fed'in Mart ayında yapacağı faiz açıklamasına çevirdi. Citi, geçtiğimiz günlerde yayınladığı araştırma raporunda Fed'in bu yıl içerisinde 5 kez 25 puanlık faiz artırmasını beklediklerini açıklamıştı.

CİTİ FAİZ TAHMİNİNİ REVİZE ETTİ

Citi ekonomistleri, Ocak ayı enflasyonunun Fed'in tahminlerinin aksine yüzde 6 oranındaki seyrine devam edeceğini belirterek, Mart ayındaki 50 baz puanlık faiz artırımının ardından Mayıs, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında 25'er baz puanlık dört artırım beklediklerini ifade etti. Piyasalar Fed'in bu yıl içerisinde 7 kez faiz artıracağını fiyatlamaya başladı. Şubat ayının başında 2022 yılı için yalnızca 5 faiz artırımı yapılacağı fiyatlandırılmıştı. 

citi-fed faiz

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Ocak ayı enflasyonu yüzde 7,5 olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise yıllık enflasyonun yüzde 7,3 olarak açıklanması yönündeydi. Ancak yapılan açıklamayla birlikte gıda ve enerji hariç tüketici fiyat endeksinde de aylık ve yıllık bazda beklenilenin üzerinde bir artış oldu. 

Citi ekonomistleri bir önceki tahmininde Fed'in Mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımı yapacağını belirtmişti ancak ekonomistler, ABD enflasyon verisi sonrası bu tahminlerini güncelleyerek 50 baz puana çıkarttıklarını ifade ettiler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@