Enflasyon Yükseliyor Maliyetler Artıyor! Kasım 2021 Güncel Çimento Fiyat Listesi!

İnşaat maliyetlerindeki yükselişlerde belirleyici olan yapı malzemelerinden çimentonun Kasım 2021 güncel fiyat listeleri belli oldu. 1 torba 50 kg çimento kaç TL oldu?

Emlak Haberleri 03.11.2021 - 18:14 03.11.2021 - 18:14 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemeleri içerinde çimentonun ayrı bir yeri bulunuyor. Çimento kullanılmadan inşaat yapmanın imkansız olmasından dolayı bu yapı malzemesine gelen zamlar inşaat maliyetlerinde belirleyici bir rol üstleniyor. Çimento fiyatları yüksek oldukça inşaat maliyetleri de artıyor. Bu maliyetler direkt olarak vatandaşlara yansıtılıyor. Bir konut için vatandaşların ödeyecekleri tutarda çimento fiyatlarının önemli etkisi bulunuyor. 

ENERJİ MALİYETLERİ ÇİMENTO ZAMMI OLDU

Çimento fiyatlarında son aylarda oldukça dengesiz bir görünüm hakim olmaya devam ediyor. İnşaat sektörü ile çimento sektörü arasında gerilimleri arttıran bu fiyatlamanın yüksekliği sürüyor. Çimento sektörünün üretim maliyetlerindeki artışlar bu fiyat artışlarına en büyük gerekçe olarak gösteriliyor. Özellikle de enerji maliyetlerindeki artışlardan şikayet eden çimento sektörü henüz maliyet artışlarını da tam olarak fiyatlara yansıtmadıklarını iddia ettiler. 

Çimento sektöründe çimento fiyatlarını arttıran gelişmelerin ardında ise ihracat yattığı da iddia ediliyor. Yurt dışına çimento satışı yapan üretici firmalar Türkiye içinde kazanacaklarından çok daha fazlasını kazanma imkanına yüksek kurdan dolayı dahip olabiliyorlar. Artan satış rakamları iç piyasaya da zam olarak yansıyabiliyor. Bu durumda da çimento fiyatlarının yüksek seyirde devam etmesine neden oluyor. 

Bir inşaatın yapımında çimento olmazsa olmaz malzemelerdendir. Betonarme yapıların çimento olmadan yapılamayacağından dolayı fiyatlardaki en küçük değişimlerin etkisi büyük oluyor. 1 metreküp beton elde edebilmek için 250 kg çimento kullanılması gerekiyor. Bundan dolayı da çimento fiyatları sürekli olarak inşaat sektörünün takibi altında bulunuyor. 

KASIM 2021 GÜNCEL ÇİMENTO FİYAT LİSTESİ!

Kasım ayının girmesiyle beraber çimento fiyatlarında da güncellemeler meydana geldi. Ancak çimento fiyatları serbest piyasa koşullarında fiyatlandığı için bazı fiyat farklılıkları meydana gelebiliyor. Üretim yerine olan mesafelerden dolayı nakliye maliyetleri de bazı illerde fiyatların üzerine eklenebiliyor. Kasım 2021 verilerine göre çimento çeşitlerinin güncül fiyatları şu şekilde oluştu:

-1 Kg Gri Çimento: 7,2 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 14 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 18,7 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 45,7 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 10,3 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 17,8 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 23,5 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 71,8 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@