Enflasyonla Mücadele Seferberliğinde İlk Kritik Adım Bugün Atılacak

Enflasyonla mücadele için ilk kritik adım bugün atılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 30 sektörün temsilcileri ile bir araya gelecek.

Finans 12.05.2022 - 14:28 12.05.2022 - 15:46 Gülşah Konuk Akın

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında 30'dan fazla sektör temsilcisi ile bir araya gelecek. Gıda, beyaz eşya, yapı malzemeleri ve mobilyanın da aralarında bulunduğu pek çok sektörün temsilcisi ile görüşmeler yapılacak. Sektör temsilcileri ile son dönemde fiyatlarda yaşanan hareketlilik üzerinde değerlendirmeler yapılacak. Fahiş fiyatlar ile mücadelede iş dünyasından da destek istenecek.

SAHA DENETİMLERİ KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR

Stokçuluk ve fahiş fiyat artışları ile mücadele için Maliye Bakanlığı'na bağlı 2800 kişiden oluşan enflasyon timi, saha denetimlerine kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Zaman zaman ekibin sayısı 3 binin üzerine çıkıyor. Ekipler, KDV indirimlerinin etiketlere yansıtılıp yansıtılmadığını kontrol ediyor. Bu zamana kadar ortalama 30 sektörde denetim yapıldı.  Sabah'ın haberine göre, denetim ekipleri tarafından hallerde de denetimle yapıldı. İhbarların da değerlendirildiği denetimlere Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MASAK ekipleri de katılıyor. 

enlfasyonla-mücadele-toplantısı

Denetimlerde KDV oranlarının doğru uygulanıp uygulanmadığı gibi konulara azami dikkat çekildi. Stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdilere göre ne kadar ürün üretildiği de kontrol edildi. Bu kapsamda ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğunu yerlerde irsaliyesiz sevkiyat yapanlara ceza kesildi.

BAKAN NEBATİ İŞ DÜNYASINDAN DESTEK İSTEYECEK

Farklı sektörde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileri ile görüşmelerin yapılacağı toplantıda, fiyat artışlarına ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapılacak. Fahiş fiyat uygulamalarına başvuru yapanlara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaların sonuçları sektör temsilcileri ile paylaşılacak. Bakan Nebati'nin enflasyonla mücadele konusuna ilişkin sektör temsilcilerinden destek istemesi bekleniyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@