Enflasyonu Yükseltmeden Kredi Faizi Düşecek! Konut Kredisi Yerine 0.49 Faiz Oranı İle Yapı Tasarruf Sandığı Geliyor

Kredi faiz oranlarına yapılan indirimin enflasyonu yükseltmesi sorununa çözüm yapı tasarruf sandığı ile geliyor. İlk kez ev alacaklara düşük faizli kredi!

Finans 29.07.2021 - 17:09 29.07.2021 - 17:12 Gülcan Özer

Yükselen konut fiyatları nedeni ile hem vatandaşlar ev satın alamayacak hale gelmiş hem de talebin azalması ile beraber konut satış rakamları düşüşe geçmişti. Süreçte inşaat sektörü tarafından yeni ucuz konut kredisi destek kampanyası talebi bir kere daha gündeme taşınırken yüksek enflasyon nedeni ile alternatif çözüm arayışı öne çıktı. 

Kredi faiz oranlarında yapılan indirimlerin enflasyon rakamlarında sert yükselişlere neden olması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir formül üzerinde çalışmaya başlamış öne çıkarılan formül Yapı Tasarruf Sandığı modeli ile lanse edilmişti. 

EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERE YAPI TASARRUF SANDIĞI MÜJDESİ GELİYOR! 

İlk olarak 2018 senesinde gündeme gelen ve üzerinde çalışmalara başlanan Yapı Tasarruf Sandığı sistemi pek çok Avrupa ülkesinde halen aktif olarak kullanılıyor. Sistemin amacı ev sahibi olmak isteyen kişileri tasarrufa yönlendirmek ve bu amaç ile devlet desteği sağlamak. Şu anda uygulamada olan konut hesabı sisteminin çok daha gelişmiş bir halini kapsayan sistemde devlet teşvikine ek olarak aynı zamanda düşük faizli konut kredisi desteği sağlanması da amaçlanıyor. 

yts-adımları

Bu sistem hem finansman sorununu kalıcı olarak çözeceği için gayrimenkul sektörünü destekleyecek hem de vatandaşlara düşük faizli konut kredisi kullanma imkanı sunulması nedeni ile alt gelirli vatandaşların zorlanmadan kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayacak. Sistemden yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak anlaşmalı bankalar üzerinedn başvuruda bulunacak. 

yapı-tasarruf-sandığı-sistemi

0.49 FAİZ ORANI İLE KONUT KREDİSİ MÜJDESİ GELEBİLİR!

Banka üzerinden tasarruf sözleşmesi imzalayan vatandaş prim ödemelerini yapmaya başlayacak. Şu anda uygulamada olan konut hesabı gibi vatandaş belirlenen tutarda aylık düşük tutarlarla birikim yapmaya başlayacak. Yapılan bu birikimler belirlenen süre sonunda toplu halde banka tarafından ödenirken üzerine konut hesabında olduğu gibi belirlenen tutarda devlet katkısı olarak hibe para ödemesi yapılacak. Yani biriktirilen paraya devlette ek ödeme yapacak. 

Sonrasında ise normal piyasa koşullarının çok daha altında düşük faizlerle konut kredisi kullandırımı yapılacak. Vatandaş evini alarak oturmaya başlayacak ve sonrasında düşük faizli konut kredisi ödenmeye başlanacak. Sabit faizli ödenen konut kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmanın önü açılırken enflasyon rakamları da kontrol altında tutulacak. Hatırlanacağı üzere TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde 0,49 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlamıştı. Bu sistem içinde aynı faiz oranı ile konut kredisi desteği verilebileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@