Engelli Maaşı Alanlara Hangi Bankalar Kredi Verir? Kasım 2021 Tüm Liste

Devletin sosyal yardım programları kapsamında engelli maaşı alan vatandaşlar kredi çekebilirler mi? Engelli aylığına hangi bankalar kredi verir? Engelli aylığı alanlar için kredi olanakları neler?

Finans 15.11.2021 - 16:51 15.11.2021 - 16:51 Mustafa KARAGÖZ

Devletin engelli vatandaşlar için sağladığı destek programlarının başında aylık maaş ödemeleri geliyor. Aile Bakanlığı aracılığıyla sağlanan destek programları ile vatandaşlara engel oranına göre aylık ödeme yapılıyor. Düzendeli destek ödemeleri için rakamlar ise 2021 yılı için 661 TL ve 991 TL olarak ilan edilmişti. 

ENGELLİ AYLIĞI ALAN VATANDAŞLAR HANGİ ŞARTLARLA KREDİ KULLANIRLAR?

Engelli aylığı düzenli sağlanan sosyal destek ödemeleri kapsamında yer alır. Bankalar ise düzenli geliri olan vatandaşlara gelirleri oranında kredi sağlarlar. Peki engelli aylığına kredi çekilebilir mi?

Engelli aylığıyla kredi kullanımı yapmak isteyen kişilerin, kredi başvurusu yapması için belli başlı şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Bankaların zorunlu olarak talep ettikleri koşulların başında yaş şartı gelir. Engelli maaşıyla kredi çekecek olan vatandaşların 18 yaşından büyü olması temel koşuldur. Ayrıca 80 yaş ve üzerinde olan vatandaşlar için kredi başvuruları kabul edilmeyebilir.

Bunun dışında bankaların kredi onayı için aradıkları diğer şart akıl sağlığının yerinde olmasıdır. Başvuruda bulunacak olan vatandaşların en az %40 ve üzeri engelli olduğunu gösteren, güncel engelli raporunun bulunması gerekir. Engelli maaşında herhangi bloke, kesinti olmaması da diğer başvuru şartı olarak öne çıkar. 

Engelli vatandaşın üzerinde haciz işlemi, takipli dosya olması da kredi onayı için ret sebebidir. 

HANGİ BANKALARDAN KREDİ KULLANILIR?

PTT, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank, Şekerbank, Garanti BBVA, Halkbank, Türkiye İş Bankası engelli maaşı üzerinde kredi veren bankalardır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@